Radomski budynek w ogólnopolskim konkursie

Radomski budynek w ogólnopolskim konkursie
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Ośmioosobowe jury zadecyduje o tym, które ze 120 obiektów z całej Polski wygra konkurs organizowany przez miesięcznik „Architektura-Murator”. Wśród finalistów walczących o pierwsze miejsce jest siedziba Centrum Przetwarzania Danych Ministerstwa Finansów, które znajduje się w Radomiu przy ul. Samorządowej 1. 

Siedziba Centrum Przetwarzania Danych została wybudowana w latach 2007-2010, zaś oficjalne otwarcie nastąpiło w maju tego roku. Generalnym projektantem centrum jest Asseco Poland S.A. oraz spółka Architekci Dawidczyk & Partnerzy we współpracy z architektami Małgorzatą Kaczorek-Plachą oraz Magdaleną Olejnik.

- Projekt Centrum Przetwarzania Danych Ministerstwa Finansów w Radomiu został już wcześniej zauważony przez środowisko architektoniczne. M.in. w 2011 roku wyróżniony został w konkursie im. Alfonsa Pinno za najlepszy obiekt oddany do użytku w latach 2009-2010. Aktualna pozycja wśród najlepszych 120 obiektów wytypowanych przez jury spośród 1064 realizacji zgłoszonych w konkursie "Życie w Architekturze", jest potwierdzeniem dobrej jakości i ponadczasowości projektu. Nowoczesna technologia obiektu znalazła odbicie we współczesnej, ale oszczędnej w formie architekturze, podporządkowanej celom, którym ma służyć – wyjaśnia Katarzyna Dawidczyk z biura Architekci Dawidczyk & Partnerzy Sp. z o.o.(ad.waw.pl).

Wśród ośmiu jurorów, obok Jerzego Grochulskiego - członka Rady Międzynarodowej Unii Architektów UIA, Dariusza Kozłowskiego - dziekana Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej w latach 2005-2012 oraz Andy Rottenberg - historyczki i krytyka sztuki, znalazł się Wojciech Gęsiak - radomski architekt, prezes Rady Krajowej Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, prezydent Radomia w latach 1990-1994.

Oprócz jurorów, swoje typy mogą również wskazać internauci, głosując w plebiscycie pt. "Ulubieniec Polski" jako odrębnej kategorii konkursu. Jak informuje organizator, w plebiscycie można głosować zarówno anonimowo, jak i logując się na stronie internetowej i zostawiając komentarz. Autorzy najciekawszych z nich otrzymają albumy o architekturze i sztuce, a troje - zaproszenia na uroczystą galę rozdania nagród. Głosowanie zakończy się 19 listopada o godz. 12. Ideą konkursu jest promocja najlepszych osiągnięć w dziedzinie architektury w Polsce oraz wzrost społecznego zainteresowania jej rolą. Jak wyjaśnia organizator, wyróżniane są budynki nadające przestrzeni miejskiej nową jakość, szanujące wartości historyczne i kulturowe otoczenia. Mimo, że konkurs jest przeprowadzany po raz siódmy, to dopiero drugi raz biorą w nim udział budynki z całej Polski - pozostałe edycje obejmowały tylko budynki, które zostały wybudowane na terenie Warszawy.

Kliknij i zagłosuj na Centrum Przetwarzania Danych.

W konkursie bierze udział 120 obiektów z całej Polski, które zostały przydzielone do czterech kategorii: budynki mieszkalne wielorodzinne, domy jednorodzinne, przestrzeń publiczna oraz użyteczność publiczna. Siedziba Centrum Przetwarzania Danych znalazła się w ostatniej z nich. W kolejnym etapie konkursu znajdzie się 12 obiektów, wśród których jeden otrzyma nagrodę Grand Prix, jeden Nagrodę Prezydenta RP dla Najlepszego Obiektu Architektury XXI wieku w Polsce (lata 2000-2012), natomiast zwycięzcy każdej z wymienionych kategorii otrzymają statuetkę autorstwa rzeźbiarza, prof. Adama Myjaka. Oprócz tych wyróżnień zostaną także przyznane Nagrody Ministerialne: Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za najlepszy obiekt dla celów kultury, Nagroda Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za najlepszą placówkę naukową lub szkolnictwa wyższego, Nagroda Ministra Edukacji Narodowej za najlepszą placówkę edukacyjną oraz Nagroda Ministra Sportu i Turystyki za najlepszy obiekt rekreacyjno-sportowy. Wśród propozycji do nagrody znalazł się również budynek Zespołu Szkół Muzycznych im. O. Kolberga z Radomia, jednak ostatecznie obiekt nie przeszedł do kolejnego etapu konkursu. 

Anna Prokop/foto Murator

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy