Radomska lista płac: pielęgniarki i inni pracownicy lecznictwa

Radomska lista płac: pielęgniarki i inni pracownicy lecznictwa
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Czym właściwie zajmuje się pielęgniarka? Podawaniem leków,
wykonywaniem iniekcji, wlewów dożylnych, podawaniem krwi i środków krwiopochodnych, tlenu, zmianą opatrunków.
Pielęgniarka asystuje też lekarzowi przy przeprowadzanych zabiegach i operacjach. Odpowiada za stan zdrowia pacjenta, a w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia lub zagrożenia życia udziela pierwszej pomocy, pomaga chorym w rekonwalescencji, zajmuje się obsługą sprzętu i aparatury medycznej.

Wynagrodzenia pielęgniarek są zależne od ich miejsca i stażu pracy.
- W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu średnie wynagrodzenie pielęgniarki wynosi ok. 3 tys. 700 zł. brutto. Panie pracują w systemie równoważnym, czyli jednego dnia są w szpitalu 12 godzin, a przez następne dwa mają wolne. W sumie przepracowują 37 godzin i 55 minut w ciągu tygodnia, czyli 7 godzin i 35 min. na dzień - mówi Bożenna Pacholczak, rzeczniczka WSS w Radomiu.

W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Tochtermana pielęgniarki zarabiają podobnie.
- Średnia miesięczna pensja pielęgniarki wynosi ok. 3 tys. 450 zł brutto. W tej kwocie znajdują się również dodatki, m.in. za staż pracy, dodatek funkcyjny czy też za pracę w nocy i w święta - mówi Andrzej Pawluczyk, dyrektor RSS w Radomiu. 

Nieco inaczej zarabiają pielęgniarki szkolne i te, które pracują w przychodni. Ich wynagrodzenia są niższe ze względu na brak dodatku za pracę w nocy czy w święta. Dlatego pielęgniarka szkolna zarabia miesięcznie ok. 2 tys. 200 zł brutto, a w przychodni ok. 2 tys. 700 zł brutto.

- W dalszym ciągu zawód pielęgniarki jest mało doceniany. Większość pań nie jest zadowolona ze swoich zarobków  - mówi pielęgniarka z OIPiP w Radomiu.

Pracownicy obsługi, czyli np. salowe czy sprzątaczki zarabiają w szpitalu na Józefowie niespełna 2 tys. 400 zł brutto przy czterdziestogodzinnym trybie pracy. Natomiast pracownicy administracji szpitalnej w tej placówce mają pensje w wysokości ok. 3 tys. zł brutto.

Nieco niższe wynagrodzenia mają pracownicy szpitala przy ul. Tochtermana. Salowe i sprzątaczki zarabiają nieco ponad
2 tys. 100 zł brutto
miesięcznie, a pracownicy administracji ok. 2 tys. 700 zł brutto.  

Ratownicy medyczni pracujący w Radomskiej Stacji Pogotowia zarabiają w oparciu o umowę o pracę od 3 tys. 300 do
3 tys. 835 zł brutto.


Dotąd w cyklu "Radomska lista płac" pisaliśmy o zarobkach w służbach mundurowych (czytaj TUTAJ), muzyków (czytaj TUTAJ), nauczycieli (czytaj TUTAJ), prawników (TUTAJ), sportowców (TUTAJ), pracowników budowlanych (TUTAJ), nauczycieli akademickich (TUTAJ), pracowników radomskiej kultury (TUTAJ), studentów (TUTAJ) i lekarzy (TUTAJ).

Karolina Sierka

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy