Radom. Małżeństwa i rozwody w 2016 roku

Radom. Małżeństwa i rozwody w 2016 roku
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ.


Liczba zawartych w 2016 roku małżeństw kształtuje się na podobnym poziomie co w 2015 roku (1178). Zdecydowana większość, bo aż 848 związków małżeńskich, została zawarta pomiędzy osobami stanu cywilnego - panna i kawaler. - Do 27 grudnia w radomskim USC sporządzono 1048 aktów małżeństw. Udzielonych zostało 360 ślubów cywilnych. W dalszym ciągu większość zawieranych małżeństw to tzw. śluby kościelne - obecnie konkordatowe, w radomskich kościołach zostało zawartych 676 takich ślubów – wylicza Małgorzata Milewska, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Radomiu. - Nowością od marca 2015 roku jest możliwość udzielenia tzw. „ślubu w plenerze”, czyli poza urzędem stanu cywilnego w miejscu wybranym przez nowożeńców. Na terenie Radomia zostało w ten sposób zawartych 9 związków małżeńskich.

W minionym roku zostało zawartych19 związków małżeńskich pomiędzy obywatelami polskimi i cudzoziemcami. Powstało także 89 aktów małżeństw dla związków zawartych poza granicami RP. Cudzoziemscy małżonkowie polskich obywateli pochodzą z Niemiec, Włoch, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Chin, Wietnamu, Pakistanu i Iraku.

Długoletnie pożycie małżeńskie honorowane jest medalem nadawanym przez Prezydenta RP. - Posrebrzany medal na biało-różowej wstążce nadawany jest małżonkom, którzy przeżyli ze sobą co najmniej 50 lat. Par o takim i większym stażu gościliśmy w tym roku w naszym urzędzie 146. Najbardziej zasłużeni małżonkowie świętowali z nami 65-tą rocznicę ślubu – wyjaśnia Milewska.

W minionym roku w USC odnotowano 424 rozwody i 14 separacji, co oznacza spadek liczby rozwodów w stosunku do roku 2015 kiedy odnotowano ich 478. - Zaobserwować możemy, że pary z długim stażem małżeńskim rozwodzą się znacznie rzadziej niż te, które w związek małżeński wstąpiły stosunkowo niedawno – stwierdza kierownik USC.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.


Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy