Radiolatarnia na Sadkowie gotowa w grudniu

Radiolatarnia na Sadkowie gotowa w grudniu
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

[gallery id=1337]

Przypomnijmy, że radiolatarnia DVOR/DME jest obecnie podstawowym narzędziem radionawigacji bliskiego i średniego zasięgu. Wysyła ona sygnał radiowy do samolotu, naprowadzając go na lotnisko i drogę startową. Jest więc podobna do latarni morskiej. Bez niej w złych warunkach pogodowych załoga samolotu nie jest w stanie wylądować.

DVOR, czyli Doppler VOR jest ulepszoną wersją radiolatarni VOR. Składa się z 48 mniejszych anten otaczających antenę środkową. Radiodalmierz DME natomiast służy do pomiaru odległości. W oparciu o DVOR/DME Polska Agencja Żeglugi Powietrznej opracowuje procedurę podejścia do lądowania na radomskim lotnisku.

- Zgodnie z harmonogramem, który dostaliśmy kilka miesięcy temu od Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej wynika, że radiolatarnia zostanie uruchomiona 11 grudnia i wtedy to dane urządzenia zostaną opublikowane w AIP Polska, czyli w zbiorze informacji lotniczych - mówi Kajetan Orzeł, rzecznik Portu Lotniczego Radom.

Warto również wspomnieć o tym, że od kilku tygodni lotnisko na Sadkowie jest już przygotowane na nadejście zimy.

- W gotowości postawiono specjalistyczny sprzęt do utrzymania drogi startowej, dróg kołowania oraz płyty postojowej samolotów. Zgodnie z certyfikatem Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Port Lotniczy Radom musi być gotowy do bezpiecznego przyjęcia każdego statku powietrznego, zgłaszającego lądowanie, a także musi umożliwić jego start. Najnowocześniejszy sprzęt norweskiej firmy Overaasen oraz co najważniejsze, świetnie wyszkolona i przygotowana załoga, gwarantują bezpieczne przeprowadzenie każdej operacji w trudnym, jesienno-zimowym okresie - zapewnia Kajetan Orzeł.


MS/fot. archwium cozadzien.pl/Port Lotniczy Radom

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy