Pracownicy sądów protestują

Pracownicy sądów protestują
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ
W czwartek, 18 czerwca każdy, kto planował wizytę w sądzie powinien pomyśleć o przełożeniu terminu. W Radomiu i regionie ponad 300 pracowników administracji tych instytucji przystąpiło do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej.

Interesanci odchodzą z kwitkiem, ale w większości przypadków rozprawy odbywają się planowo. Pracownicy dziś wezmą jednodniowe urlopy „na żądanie” albo pójdą oddawać krew. Tym samym  będą walczyć o podwyżki, wyjaśnia Anna Kowalczyk, przewodnicząca Rady Zakładowej Związku Zawodowego Wymiaru Sprawiedliwości RP przy Sądzie Okręgowym w Radomiu.  - Od ośmiu lat jesteśmy jedyną grupą zawodową, tu w wymiarze sprawiedliwości, która nie otrzymała żadnych podwyżek płac. Poza tym pracownicy sekretariatów pracujących na stanowiskach urzędniczych byli też zmuszeni podnieść swoje kwalifikacje. W 2007 roku zgodnie z rozporządzeniem pracownicy, którzy chcieli pozostać w sądzie i pracować dalej musieli mieć co najmniej wyższe wykształcenie - tłumaczy.

Protestujący zapowiadają, że  swoje niezadowolenie będą manifestować do skutku. Dzisiejsza akcja spowodowała pewne komplikacje. Interesanci, którzy przyszli do sądu pocałowali klamki. - Większość Biur Obsługi Interesanta była zamknięta na terenie okręgu radomskiego. W Radomiu jedynie w Sądzie Rejonowym przyjmowani są interesanci. W Sądzie Rejonowym w Zwoleniu oraz wydziałach zamiejscowych m.in w Lipsku nie odbywają się żadne posiedzenia i nie są obsługiwani interesanci - wyjaśnia Joanna Kaczmarek - Kęsik, rzecznik Sądu Okręgowego w Radomiu

Postulaty pracowników administracji popiera środowisko sędziowskie. Ich zdaniem wykwalifikowani pracownicy, znający odpowiednie programy i prawo powinni zarabiać więcej.

KS/ fot. archiwum cozadzien.pl

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy


Warning: getimagesize(img/zajawki/protest_1.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /var/www/clients/client1/web74/web/app/model/Meta.php on line 96