Powstaje nowy Środowiskowy Dom Samopomocy

Powstaje nowy Środowiskowy Dom Samopomocy
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Miasto tę inwestycję pozyskało dofinansowanie w wysokości 1mln 100 tys. zł od wojewody mazowieckiego. Jej całkowity koszt wyniesie 2 mln 345 tys. zł.

W ramach generalnego remontu w budynku po PSP nr 8 przy ul. Dzierzkowskiej zostanie zamontowane centralne ogrzewanie. Wcześniej był on ogrzewany energią elektryczną, co łączyło się z kolosalnymi kosztami. - Stanęły mi niemal włosy na głowie, gdy zobaczyłem rachunki za prąd z tego budynku, dlatego zostanie on podłączony do Radomskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Radpec, co zdecydowanie obniży koszty utrzymania. Z budynku zostaną jedynie ściany, zostanie on w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, począwszy od warunków sanitarnych po specjalną platformę - mówi prezydent Kosztowniak.

Po zakończeniu remontu na Dzierzkowską 9 przeniesieni zostaną podopieczni "Słonecznego Domu" przy ul. Kolberga  oraz Środowiskowego Domu Samopomocy (dwa budynki przy ul.  Juliusza i Rodziny Ziętalów). Jednak nie wiadomo, co się stanie z pracownikami tych instytucji. Prezydent Andrzej Kosztowniak stwierdził, że jeszcze nie jest to rozważane.

- Najważniejsza jest dla nas funkcja środowiskowa, jaki budynek przy Dzierzkowskiej będzie spełniał. Będzie to bezpieczne miejsce dla dzieci upośledzonych umysłowo, chorych psychicznie i niepełnosprawnych. Placówka wspierać będzie rodziny tych dzieci, a usytuowanie placówki w centrum Radomia ułatwi dotarcie do niej i łatwy dojazd do różnych urzędów. Każdy rodzic będzie mógł w Domu Samopomocy pozostawić dziecko pod specjalistyczną opieką i załatwić nawet prozaiczne sprawy, jak wizytę w urzędzie. Ma to odciążyć opiekunów chorych dzieci - stwierdził prezydent.

Władze miasta proponują, aby tereny z ul. Juliusza i Kolberga sprzedać.
- To atrakcyjne tereny pod inwestycje. Liczymy, że coś tu powstanie. Będziemy w ten sposób ożywiać centrum naszego miasta - tłumaczy Andrzej Kosztowniak.

Dorota Trojanowska

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy