Posłanka Wróbel: wydzielmy Warszawę z Mazowsza!

Posłanka Wróbel: wydzielmy Warszawę z Mazowsza!
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


O wydzieleniu Warszawy z Mazowsza przy pozyskiwaniu funduszy z Unii Europejskiej mówi się od dawna. Do tej pory jednak w dyskusji brakowało niezależnych ekspertyz, które jasno wskazywałyby, jakie byłyby korzyści z tej zmiany. Analizę na ten temat w końcu udało się stworzyć. Opracował ją prof. Marek Szydło dla Biura Analiz Sejmowych.

- Z tego dokumentu wynika, że wyodrębnienie stolicy z Mazowsza jest w świetle prawa unijnego  dopuszczalne. Co ważne, nasze województwo zachowałoby status regionu słabiej rozwiniętego, a to z kolei szansa na pozyskanie dodatkowych pieniędzy z Unii Europejskiej. Warto wspomnieć o tym, że sam proces wydzielenia Warszawy byłby możliwy jeszcze w tej perspektywie finansowej, jednak musi to nastąpić w ciągu kilku najbliższych miesięcy - mówi posłanka Marzena Wróbel.

Zdaniem parlamentarzystki Solidarnej Polski, wyodrębnienie stolicy z województwa byłoby ogromną szansą dla Radomia i subregionu.

- Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że przez Warszawę do naszego regionu trafia mniej pieniędzy z Unii Europejskiej. Pod względem infrastrukturalnym jesteśmy już bardziej zapóźnieni niż województwa tzw. ściany wschodniej. Apeluję do posłów z Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej o dyskusję na ten temat i poparcie tej inicjatywy. Jeśli nic nie zrobimy, to Radom i okoliczne gminy czeka stagnacja - dodaje posłanka Marzena Wróbel.

Jakie są szanse na poparcie wniosku posłanki Wróbel przez dwie największe partie zasiadające w parlamencie?

- Prawo i Sprawiedliwość od dawna mówiło, że wydzielenie Warszawy jest potrzebne. Apelował o to również prezydent Lech Kaczyński. Sama inicjatywa jest dobra i warto ją poprzeć, jednak obawiam się, że wyodrębnienie stolicy jeszcze w tej perspektywie unijnej nie jest możliwe. Pamiętajmy, że pieniądze zostały już podzielone na poszczególne województwa. Wątpię, czy Unia Europejska zgodziłaby się teraz na jakiekolwiek zmiany - twierdzi poseł Zbigniew Kuźmiuk z Prawa i Sprawiedliwości.

- Znam ten dokument opracowany dla Biura Analiz Sejmowych. Niestety, ale nie zgadzam się z wieloma tezami, które zostały w nim zawarte. Co do poparcia wniosku, to jakąkolwiek decyzję mógłbym podjąć dopiero po zapoznaniu się z nim. Mogę jednak zapewnić, że dzięki decyzjom rządu nasz region będzie nadal mocno wspierany finansowo - wyjaśnia poseł Radosław Witkowski z Platformy Obywatelskiej. 

Mariusz Skopek/foto. Archiwum

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy