Pomnik 72 Pułku Piechoty odsłonięty

Pomnik 72 Pułku Piechoty odsłonięty
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ.

Wojska 72 pułku piechoty z Radomia wykazały się bohaterstwem w wojnie z bolszewikami w 1920 i Niemcami w 1939 roku. O historycznym znaczeniu pułku mówiono podczas uroczystej sesji rady miejskiej, która odbyła się przed południem. Odsłonięty pomnik ma przypominać o radomskich żołnierzach, którzy oddali życie za ojczyznę. Wśród nich był ojciec Haliny Łapinkiewicz, która przyjechała do Radomia na odsłonięcie pomnika. Ona tak wspomina pierwszy września sprzed 77 lat.

-Pamiętam ten niepokój w naszym domu i wielkie zamieszanie. Co prawda mój ojciec wyjeżdżał z Radomia jako ostatni, bo miał zabezpieczyć dokumenty. Potem mój ojciec wyjechał na Wschód. Został rozstrzelany w Katyniu - mówi Halina Łapinkiewicz.

Pomnik powstał dzięki pracy grupy inicjatywnej. Wśród społeczników nie mogło zabraknąć Andrzeja Mędrzyckiego, którego ojciec także w nim służył.

- Dziś po tych 77 latach ciągle żywe są emocje jakie towarzyszyły mi kiedy zostaliśmy bez ojca. Kiedy tęskniliśmy za nim. Dziś te moje odczucia mają szczególny wymiar i szczególny wyraz. Przypomniałem sobie o tym wszystkim i to było dla mnie niezwykle sympatyczne, miłe. Te wydarzenia związane z wybuchem wojny pomogły mi ugruntować wspomnienia - dodaje Mędrzycki.

Również dziś Zakłady Doskonalenia Zawodowego przyjęły imię 77 Pułku Piechoty. Uczniowie placówki mają dbać o pomnik położony nieopodal Rogatki. W siedzibie szkoły otwarto natomiast izbę pamięci, w której zgromadzono pamiątki po żołnierzach stacjonujących przed wojną w Radomiu.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy