Plac przy "Zrembie" imienia ks. Domagały

Plac przy
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ.

Z inicjatywą nadania nazwy skwerowi wystąpiło prawie 1200 mieszkańców. Jak napisali we wniosku „ks. kan. dr Zdzisław Domagała przez znaczną część swojego życia i kapłańskiej posługi związany był z mieszkańcami dzielnicy Kaptur, gdzie tworzył i był pierwszym proboszczem parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Z grupą mieszkańców tworzył podwaliny pieszej pielgrzymki radomskiej na Jasną Górę, której był wieloletnim dyrektorem”.

Plac przy "Zrembie"

Propozycję radomian pozytywnie zaopiniowała najpierw komisja kultury, a potem rada miejska (18 głosów za, przy braku sprzeciwu). - Jestem całym sercem za. Ks. Zdzisław Domagała miał wyjątkowy charakter. Był świetnym księdzem, wychowawcą, proboszczem – mówił Ryszard Fałek (Wspólnota Samorządowa).

Ks. Domagała urodził się 8 stycznia 1942 roku we wsi Suliszka w powiecie radomskim. Absolwent (matura 1960) VI LO im. Jana Kochanowskiego. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1966 roku. Pracował w Szewnej koło Ostrowca Świętokrzyskiego, w Kozienicach i Jasieńcu Iłżeckim. Tytuł magistra ks. Zdzisław Domagała zdobył na KUL-u; tutaj tez obronił doktorat. W Radomiu przez 12 lat był wikariuszem w farze, a potem proboszczem na Kapturze. Postać ks. Domagały większości radomian kojarzy się z pielgrzymkami na Jasną Górę. Po raz pierwszy wyruszył z pątnikami w latach 60., a od 1978 roku kierował pieszą radomską pielgrzymką na Jasną Górę. Dyrektorem pielgrzymek był przez 18 lat. Zmarł nagle 30 grudnia 2003 roku.

Na skwerze od kwietnia 2010 roku rośnie 36 dębów, posadzonych w ramach ogólnopolskiej akcji „Katyń – ocalić od zapomnienia”. Z inicjatywy Janusza Kurtyki, ówczesnego szefa Instytutu Pamięci Narodowej, w całej Polsce zasadzono wtedy prawie 22 tys. dębów, czyli tyle, ilu Polaków zginęło na Wschodzie. Radomskie dęby upamiętniają 36 bliskich członków radomskiego stowarzyszenia Rodzina Katyńska, zamordowanych w sowieckich obozach. Jest też tablica pamiątkowa.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.


Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy