Plac 72. PP doczeka się remontu?

Plac 72. PP doczeka się remontu?
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Mieszkańcy Radomia mogą składać propozycje inwestycji do budżetu obywatelskiego na rok 2015 do 7 marca. Jeden z projektów zgłasza właśnie towarzystwo Art. Zakłada on uporządkowanie placu, wycinkę części krzewów, przesunięcie kiosku - tak, by mauzoleum było bardziej widoczne dla przechodniów. Pomysłodawcy chcą też postawić obok mauzoleum Czachowskiego obelisk, upamiętniający sam 72 Pułk Piechoty.

- Wcześniej myśleliśmy również o przesunięciu mauzoleum pułkownika Czachowskiego w stronę ulicy Malczewskiego, tak, żeby pomnik był bardziej wyeksponowany. Jednak od konserwatora zabytków dowiedzieliśmy się, że nie ma takiej możliwości - powiedział Ryszard Grzebała, prezes Towarzystwa Inicjatyw Kulturalnych Art. - W projekcie zawarliśmy też wydanie dwóch albumów: gotowego już "Powstanie styczniowe w regionie lipskim" oraz kompendium wiedzy powstaniu styczniowym w regionie radomskim. Liczymy, że radomianie poprą nasz wniosek. Plac i mauzoleum o renowację proszą się od lat, jednak cały czas brakuje na nią pieniędzy. Budżet Obywatelski jest szansą, z której chcemy skorzystać. Zgłosiliśmy wniosek do projektu ogólnomiejskiego.

Jak wygląda dziś plac 72. PP?


Szacunkowy koszt prac na placu to według towarzystwa około 380 tys. zł. W grupie inicjatywnej znaleźli się m.in. artyści Bożena i Janusz Popławscy, dr Krzysztof Linowski, architekt Jacek Kapusta. Honorowo wspiera ich muzyk Robert Grudzień.

Przypomnijmy, że mauzoleum pułkownika Czachowskiego stało kiedyś przed kościołem oo. Bernardynów. W 1940 r. usunęli go stamtąd Niemcy. W 1963 roku pomnik stanął na obecnym miejscu.

RED, fot. M.S.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy