Pierwsza pomoc w Galerii Słonecznej

Pierwsza pomoc w Galerii Słonecznej
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ
Co zrobić, gdy znajdziemy na ulicy osobę nieprzytomną, jak się zachować, gdy w naszym otoczeniu osoba zachłyśnie się pokarmem lub jak zareagować na wypadek drogowy? Takie porady uzyskali radomianie, którzy odwiedzili w sobotę, 12 września Galerię Słoneczną.

30 uciśnięć klatki piersiowej i dwa głębokie wdechy - te z pozoru proste czynności mogą uratować życie. Przypomnieli o tym policyjni ratownicy medyczni z radomskiego Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji. Okazją do nauki był przydający w drugą sobotę września Światowy Dzień Pierwszej Pomocy.

Pokaz był połączony z instruktażem dla wszystkich chętnych, którzy byli zainteresowani sprawdzeniem swoich umiejętności w udzielaniu pomocy. Policjanci omawiali przypadki utraty przytomności, omdleń, poparzeń, urazów kończyn, ran, krwotoków wewnętrznych i zewnętrznych, ataków padaczki, zadławień.  Najważniejszą rzeczą jest udzielenie pomocy w ciągu pierwszych dwóch minut od momentu wypadku. Z badań wynika, że połowa Polaków nie byłaby w stanie podjąć żadnych działań ratunkowych.  - Naprawdę warto tej pomocy udzielić, bo czasami może się tak zdarzyć, że sami będziemy jej potrzebować. W tłumie tak jak tutaj, może się tak zdarzyć, że mimo tego, że będzie wielu ludzi przechodziło, nikt nam tej pomocy nie udzieli – mówi podinspektor Stanisław Popiel z Wydział Ruchu Drogowego KWP z siedzibą w Radomiu.


Pierwsza pomoc w Galerii SłonecznejChętnych, którzy chcieli sprawdzić swoich umiejętności podczas udzielania pierwszej pomocy nie brakowało. To jednak nadal za mało się udzielamy. Dlaczego? Podczas instruktażu dało się usłyszeć głosy, że jednym z powodów, dla którego unikamy udzielenia pomocy jest – strach. Po prostu boimy się wyrządzić komuś krzywdę. Natomiast dla innych zachowanie zimnej krwi.

O tym, jak bardzo cenna okazała się lekcja kursu pierwszej pomocy mogło świadczyć zdarzenie, , które miało miejsce w czasie trwania festynu. Na ulicy przebiegającej nieopodal miejsca, gdzie trwało spotkanie doszło do kolizji drogowej, w której uczestniczyła kobieta w cięży. Jako pierwsi do pomocy gotowi byli policyjni ratownicy medyczni i osoby, które uczyły się udzielania pierwszej pomocy. Na miejscu błyskawicznie pojawiło się pogotowie ratunkowe, które zajęło się kobietą.

Nigdy nie wiadomo, kiedy wiedza o udzielaniu pierwszej pomocy może się nam przydać. Dlatego warto wiedzieć, co powinniśmy zrobić, aby uratować komuś życie.

KS, WW / fot. Joanna Gołąbek

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

#WieszPierwszy

Ostatnio komentowane

Trasa N-S. Złożona oferta jest za droga

~ Jaki ten PiS jest niedobry,jaki kaczy! 1-Przyznał na dziecko 500 złotych przez co zlikwidował w 80% biedę w Polsce. 2-Przywrócił wiek emerytalny dla kobiet od 60 lat dla mężczyzn od 65 lat. 3-Podniósł płacę minimalną do kwoty 2100 złotych. 4-Podniósł minimalną stawkę godzinową do kwoty 13 zł. 50 gr. 5-Podniósł emeryturę minimalną do kwoty 1000 złotych. 6-Praktycznie zlikwidował bezrobocie,które obecnie jest na poziomie około 6,5% 7-Przyznał też darmowe leki dla seniorów w pewnym wieku. 8-Buduje mieszkania dla obywateli z bonifikatą w systemie „mieszkanie plus” 9-Od stycznia 2018 r. kwota wolna od podatku 8 tys. złotych-nie dla każdego. 10-Przytrzasnął paragrafami lepkie łapki oszustom od Vat-u przez co budżet Polski zyskał około 30 miliardów złotych. a)Mafii paliwowej. b)Mafii tytoniowej i papierosowej. c)Mafii alkoholowej. 11-Rozpędził gospodarkę aż do wrzenia! a)Teraz zapewne znany schładzacz koniunktury czeka w blokach startowych z pełną konewką wody. Zreformował: I-Wymiar Sprawiedliwości,którego domagali się wyborcy w 80% według sondaży. II-Zamierza wszcząć postępowanie roszczeniowe w sprawie reparacji wojennych wobec naszego Zachodniego sąsiada jak i mam nadzieję sąsiada Wschodniego. III-Chce przyznać 500+ emerytom. Ja już nie mogę biorę szturmówkę Unijną i maszeruję na Nowogrodzką. Czy panie ubrane na czarno z parasolką oraz organizacja na trzy duże litery mnie wesprą ?

Polecamy