Park historyczny na Piotrówce? Tak, ale to kwestia lat

Park historyczny na Piotrówce? Tak, ale to kwestia lat
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Na spotkaniu byli obecni m.in. przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk, Spółki Rewitalizacja, władz Radomia  oraz archeolodzy.

- Badania archeologiczne na Piotrówce trwają od trzech lat. W tym czasie udało nam się dobrze poznać gród, jego strukturę i historię. Wykopaliśmy wiele przedmiotów codziennego użytku, broni i przedmiotów religijnych. Liczymy, że te odkrycia będą miały wpływ na powstanie w tym miejscu parku historycznego, który będzie łączył w sobie zarówno elementy edukacyjne, jak i rekreacyjne. Park musi być unikalny i ciekawy, bo tylko dzięki temu przyciągnie tu ludzi z całego kraju. W sumie dysponujemy terenem o powierzchni 50 hektarów. Aby to zagospodarować potrzebujemy znacznych środków finansowych. Z własnego doświadczenia wiem, że parki historyczne w innych miastach kosztowały nawet 30 mln zł - wyjaśnił prof. Andrzej Buko z Polskiej Akademii Nauk.

- To spotkanie ma na celu podsumowanie dotychczasowych badań archeologicznych. Myślę, że parkiem historycznym będzie się musiał zająć specjalny zespół specjalistów, który będzie nadzorował całą inwestycję. W tej chwili jedno jest pewne - miasta na taki projekt nie stać. Liczymy na wsparcie z Unii Europejskiej w nowej perspektywie finansowej na lata 2014 - 2020 - dodał prezydent Andrzej Kosztowniak.

Przypomnijmy, że w tym roku archeolodzy znaleźli m.in. wczesnośredniowieczny krzyż relikwiarzowy wykonany z brązu. Przedmiot prawdopodobnie pochodzi z Rusi Kijowskiej albo z Bizancjum. Oprócz tego odkryto serię monet - denarów Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego z XIV wieku. Dodatkowo zgromadzono masę broni, głównie strzał do łuku, grotów, fragmentów kolczugi, elementów oporządzenia jeździeckiego, w tym również dużą liczbę ostróg.

Znaleziska mogą świadczyć o tym, że Piotrówka w czasach średniowiecza była bogatym grodem, silnie związanym ze wschodnią Europą. 

Mariusz Skopek (m.skopek@cozadzien.pl)

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy