Odnaleźli fragmenty średniowiecznej baszty

Odnaleźli fragmenty średniowiecznej baszty
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

[gallery id=683]

Od połowy maja na skwerze przy ulicy Wałowej w Radomiu trwają prace archeologiczne, prowadzone przez spółkę „Rewitalizacja”. Ich celem jest odtworzenie zarysu średniowiecznych murów Miasta Kazimierzowskiego oraz zlokalizowanie baszt. Jeśli się to uda, będzie można pokazać ich zarys i przebieg na powierzchni. Jak informowaliśmy kilka tygodni temu, archeolodzy mieli spory problem z odnalezieniem średniowiecznej zabudowy Radomia – czytaj więcej TUTAJ.

Intensywne prace na wykopaliskach przyniosły jednak efekt, w ostatnich dniach odnaleziono fragmenty jednej z baszt.

- Udało nam się odnaleźć narożnik wschodni baszty oraz fragmenty murów. Systematyczna praca metr po metrze przyniosła rezultat, jesteśmy pewni, że są to ruiny Wieży Białej. Teraz szukamy jeszcze w tym miejscu ewentualnego zamknięcia murów Miasta Kazimierzowskiego od strony północnej – mówi archeolog Grzegorz Barczyk, pracujący przy wykopaliskach.

Wkrótce archeolodzy przeniosą się z wykopaliskami kilka metrów dalej na wschód. - Najważniejsze dla nas jest odnalezienie kolejnej baszty, która jak wiemy powinna znajdować się w tym miejscu. W międzyczasie trafimy zapewne na pozostałości po szalecie publicznym, który znajdował się w tym miejscu w latach 70 i 80 XX wieku. Jak wynika z informacji ustnych, które posiadamy, część tej nowożytnej budowli wykorzystała fragmenty średniowiecznego muru, ale to wszystko wyjaśni się przy dalszych pracach – informuje Grzegorz Barczyk.

Co się stanie ze znaleziskami?

- Wszystkie relikty, które uda nam się znaleźć podczas prac archeologicznych prowadzonych w tym miejscu będą zabezpieczone i przysypane. Po badaniach archeologicznych i dokładnym wymierzeniu wszystkiego powstanie projekt przebiegu murów wraz z basztami na powierzchni. Najprawdopodobniej w następnym roku będzie robiona rekonstrukcja murów i fortyfikacji miejskich o wysokości około 50 – 70 cm na powierzchni – dodaje archeolog.


Aleksandra Jabłonka/ fot. Szymon Wykrota

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy