Obchody 31. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Obchody 31. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Obchody 31.rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego rozpoczęły się w Urzędzie Miejskim od spotkania z osobami represjonowanymi oraz więzionymi w czasach PRL-u. Na spotkaniu z przemówieniem wystąpił attache kulturalny Mark Wenig, profesor Marek Wierzbicki z IPN oraz Andrzej Sobieraj, pierwszy przewodniczący NSZZ "Solidarność" Ziemia Radomska. Goście, którzy przybyli w czwartek do Urzędu Miejskiego, obejrzeli fragment filmu "Żeby Polska była Polską" zrealizowanego w latach 80. przez United States International Communications Agency we współpracy z Departamentem Obrony USA. Przygotowano również wystawę kopii banknotów solidarnościowych, które były drukowane w stanie wojennym.

W samo południe złożono kwiaty pod pomnikiem "Radomskiego Czerwca". O godz. 18.30 rozpoczęła się uroczysta gala w "Resursie Obywatelskiej". Tam zostały m.in. wręczone nagrody dla zwycięzców ogólnopolskiego konkursu na komiks "Solidarność - droga do Wolności". Podczas gali został wyświetlony film "Niepokorni - Ku wolności".

- Nagrodziliśmy pięć prac, które zostały wydane w specjalnie przygotowanej antologii w nakładzie 1 tys. 500 sztuk. Można ją otrzymać nieodpłatnie w siedzibie naszego stowarzyszenia. Wspomniane prace zostały nadesłane z Łodzi, Krakowa, Bydgoszczy, Warszawy oraz z Radomia. Cieszę się, że w konkursie zwyciężył właśnie radomianin - mówi Wiesław Mizerski, ze Stowarzyszenia Osób Internowanych i Represjonowanych w Stanie Wojennym.

Zobacz fragmenty nagrodzonych prac. Kliknij i sprawdź wyniki konkursu!

Anna Prokop/foto: Michał Sołśnia

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy


Warning: getimagesize(img/zajawki/ludzie/sob.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /var/www/clients/client1/web74/web/app/model/Meta.php on line 96