O seniorach i płatnych lekcjach w Kawiarni Obywatelskiej

O seniorach i płatnych lekcjach w Kawiarni Obywatelskiej
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

[gallery id=899]

W środę ( 8 stycznia) w Czytelni Kawy odbyła się druga z serii spotkań w ramach projektu „Porozmawiajmy o mieście” ( o pierwszym spotkaniu czytaj TUTAJ). Uczestnicy reprezentowali cztery grupy społeczne – młodzież, środowisko nauczycielskie, seniorów oraz władze miasta.

Sporo emocji wzbudziła sprawa dodatkowych lekcji. Nauczyciele poruszyli kwestię płacenia im za zajęcia dodatkowe i SKS-y. 

– Chcemy pracować z młodzieżą, dzieciaki chcą takich zajęć, ale czujemy się niedoceniani. Czasami brakuje nawet głupiego słowa „dziękuję”, a w 90 procentach przypadków poświęcamy swój wolny czas za darmo – mówił Rafał Kramer, nauczyciel. 

– Takie zajęcia powinny odbywać się w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy – odpowiadał wiceprezydent Ryszard Fałek.

- Czasami czujemy się trochę wykorzystywani przez nauczycieli. W szkołach brakuje zajęć dodatkowych, a nauczyciele mają problem z wytłumaczeniem jasno zagadnień na lekcji. Okazuje się często, że ten sam nauczyciel potrafi to samo zagadnienie doskonale wyjaśnić na korepetycjach, kiedy zapłaci się odpowiednią kwotę – mówił Kornel, przedstawiciel młodzieży.

Przedstawiciele środowiska seniorów postulowali z kolei o większą ilość klubów seniorów, zwracali również uwagę na systemowe problemy z opieką medyczną w mieście i dostępem do specjalistów. 

– Europa się starzeje. Seniorów jest dużo, a będzie coraz więcej. Musimy myśleć o aktywizacji tej grupy – mówili.

Jako rozwiązanie niektórych problemów seniorów zasugerowano pomoc ze strony młodzieży np. w nauce obsługi komputera i internetu, a także ukierunkowany wolontariat.

Na zakończenie spotkania uczestnicy na mapy miasta nanieśli swoje rozwiązania. 

- Wszystkie pomysły ze spotkań zostaną spisane i przedstawione radnym i urzędnikom magistratu. Zaś uczestnicy spotkań dowiedzą się jak zrealizować swoje inicjatywy np. przez budżet obywatelski, inicjatywę lokalną itp. – powiedział Mateusz Wojcieszak, organizator projektu.

- To spotkanie było swoistą burzą mózgów. Mam nadzieję, że uda nam się zrealizować niektóre z tych pomysłów - powiedział wiceprezydent Ryszard Fałek. 


Projekt jest realizowany w ramach konkursu "Wkrętak", organizowanego przez Fundację Bre Banku, Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz portal Działasz.pl. Patronat nad projektem objęła Wyższa Szkoła Nauk Społecznych i Technicznych. 

 

Aleksandra Jabłonka/ fot. M.S.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy