Nowe kamery obserwują Prędocinek i Ustronie

Nowe kamery obserwują Prędocinek i Ustronie
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Miejsca, w których niedawno pojawiły się kamery, zostały wytypowane na podstawie zebranych informacji o bezpieczeństwie od policji i Straży Miejskiej. Brane pod uwagę były również głosy mieszkańców, którzy skarżyli się na chuligańskie wybryki i dewastacje pod blokami.

- Obrotowe kamery z radiowym przesyłem obrazu, umożliwiające obserwację rozległych terenów, zamontowaliśmy na ścianach szczytowych bloków przy ulicach Gagarina 25, Sandomierskiej 26, Osiedlowej 17 i Cisowej 7. Przetarg na dostawę i montaż tych urządzeń wygrało przedsiębiorstwo Etna Plus z Pierzchnicy, które złożyło najkorzystniejszą ofertę, opiewającą na kwotę 47 tys. 970 zł - informuje Jerzy Dąbrowski, wiceprezes do spraw technicznych Spółdzielni Mieszkaniowej Ustronie.

Funkcjonujący z powodzeniem od prawie dwóch lat system osiedlowego monitoringu jest przygotowany na podłączenie 64 kamer.

- W miarę możliwości finansowych będziemy starać się dokupować i podłączać kolejne urządzenia w tych miejscach, gdzie zachodzi taka potrzeba. Na terenach obserwowanych przez kamery zauważyliśmy znaczny spadek ilości dokonywanych wykroczeń oraz przestępstw. Obraz jest nagrywany całodobowo i później przechowywany na dysku przez tydzień. Policjanci i strażnicy miejscy przyjeżdżają do nas i dość często korzystają z nagrań do swoich potrzeb - mówi wiceprezes Dąbrowski.

Mieszkańcy bloków, przy których są kamery, są zadowoleni z ich obecności. Niektórzy jednak uważają, że powinny być włączone do systemu miejskiego monitoringu. - Monitoring miejski nie może rozrastać się bez końca, bowiem oprócz kosztów samego sprzętu, trzeba także brać pod uwagę konieczność zatrudnienia osób, które całodobowo muszą obserwować obraz z kamer. Wewnętrzne monitoringi to sprawdzony sposób na poprawę bezpieczeństwa również w innych miastach - mówi Rafał Czajkowski, sekretarz miasta.

Nie oznacza to, że magistrat już w ogóle nie będzie montował kamer na głównych arteriach dzielnic oraz w rejonach, gdzie codziennie przewija się dużo ludzi. Najpóźniej w czerwcu na Ustroniu pojawią się dwie nowe miejskie kamery.

- Jedna obejmie swoim zasięgiem okolice wejścia do tunelu przy dworcu PKP od strony ulic Domagalskiego i Śląskiej, zaś druga okolice ronda Dmowskiego, przy stacji paliw Statoil. Dodatkowo trzecia kamera, zgodnie z wnioskiem policji, zostanie umieszczona w rejonie ul. Planty 15. Czwarte urządzenie będzie strzegło bezpieczeństwa w okolicy skrzyżowania ulic Traugutta i Żeromskiego - informuje Rafał Czajkowski.

M.W.; Fot. Archiwum

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy