Nie tylko gaszą pożary

Nie tylko gaszą pożary
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ
Ponad 9 mln zł. kosztowała nowoczesna strażnica dla Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 2 Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu przy ul. Rodziny Ziętalów.  - Dla  strażaków po 20 latach funkcjonowania w bardzo trudnych warunkach technicznych i socjalno-bytowych jest  to przeprowadzka do nowego świata – mówił podczas uroczystego otwarcia siedziby bryg. Paweł Frysztak, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu.

Strażnica obejmuje swoim zasięgiem północno-wschodnią cześć Radomia i powiatu radomskiego.  Teren ten zamieszkuje ponad 120 tys. mieszkańców. Jest to druga co do wielkości  i ilości podejmowanych interwencji jednostka podległa Miejskiej Komendzie Straży Pożarnej w Radomiu, która specjalizuje się w ratownictwie chemiczno-ekologicznym. - Jest to nowoczesny i kompleksowy budynek. Wreszcie bezstresowo będziemy mogli wyjeżdżać i wjeżdżać samochodami do garażu, bo to jest dla nas najważniejsze – mówi bryg. Marcin Ziomek, dowódca jednostki. - Nasza jednostka wyposażona jest w jeden z najnowocześniejszych sprzętów m.in. do  ochrony górnych dróg oddechowych.

Starania o powstanie nowej siedziby trwały 20 lat. Natomiast sama budowa strażnicy trwała  dwa lata. Strażacy do tej pory korzystali  z wynajmowanych pomieszczeń na terenie radomskiej podstrefy Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ul. Kozienickiej. - Tu mamy odpowiednie garaże, miejsce do przechowywania sprzętu oraz doskonałe warunki socjalne. To obiekt, z którego jesteśmy dumni. Swoją funkcjonalnością i rozwiązaniami technicznymi  spełnia wszelkie standardy – informuje komendant Frysztak.

Otwarcie Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej PSP nr 2


Budowa nowej jednostki na Gołębiowie kosztowała ponad 9 milionów złotych. Pieniądze na ten cel w głównej mierze pochodzą z budżetu państwa, jak również z wpływów uzyskanych ze składek z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia od ognia, a także ze środków samorządowych. Budynek podzielony jest na dwie funkcjonalnie części: jednokondygnacyjną garażową (która może pomieścić 13 wozów) z pomieszczeniami technicznymi oraz pralnia i dwukondygnacyjną socjalno-administracyjną z pomieszczeniami dla całodobowego pobytu, punkt alarmowy, siłownię, salę szkoleniową. Oprócz tego siedziba wyposażona jest w zaawansowane rozwiązania energetyczne. Przede wszystkim postawiono na odnawialne źródła energii; oświetlenie LED, kolektory słoneczne i baterie fotowoltaiczne.  - Zakończona budowa to tak naprawdę pierwsza z dwóch zaplanowanych inwestycji. Jeszcze do zrealizowania pozostaje budowa zaplecza sportowo – ćwiczebnego – informuje komendant Frysztak.

W nowej jednostce pracuje 56 strażaków. Do dyspozycji strażacy mają dziewięć wozów strażackich, w tym sześć specjalnych,  m.in. samochód-drabina, "chemik"- samochód do ratownictwa chemicznego.

Podczas uroczystości kilkudziesięciu strażaków województwa mazowieckiego otrzymało awanse na wyższe stopnie służbowe. Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” został uhonorowany Zbigniew Banaszkiewicz, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.


KS/ fot. Michał Sołśnia

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy