Nagrobki prawie odnowione

Nagrobki  prawie odnowione
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJTakie właśnie zadania postawił przed sobą na ten rok Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego. - Prace, które w chwili obecnej są już na ostatnim etapie, powierzyliśmy pracowni konserwatorskiej Urszuli Krawczyk. Zakres prac konserwatorskich zarówno w przypadku nagrobka Marianny Niedźwieckiej, jak i Lusi oraz Stasia Kędzierskich to rekonstrukcja form wykonanych w kamieniu, tak aby mimo upływu blisko 200 lat, odkryły pełnię swego pierwotnego piękna – mówi Sławomir Adamiec, wiceprzewodniczący SKOZCR. - Trzeba było także uczytelnić inskrypcje; uzupełnione zostały ubytki na tablicach, w niektórych miejscach pogłębiono ryty. Szczególną uwagę poświęciliśmy chemicznemu zabezpieczeniu obu nagrobków, by nie uległy destrukcji w kolejnych dziesięcioleciach.

Cmetarz przy ul. Limanowskiego


Pochodzący z pierwszej połowy XIX wieku postument Marianny Niedźwieckiej wykonany jest z piaskowca, a nakryty piękną urną w kształcie kielicha. Cokół nagrobka wieńczą cztery frontony, pokryte licznymi ornamentami i płaskorzeźbami z bogatą symboliką nagrobną. Nagrobek Stasia i Luci Kędzierskich pochodzi z początków XX wieku. Figurka dziecka wykonana jest z wapienia pińczowskiego, a cokół w formie skałek z piaskowca z rejonu kieleckiego.

Renowacja obu nagrobków była możliwa dzięki datkom radomian, przekazanym podczas kwest: listopadowej i wielkanocnej. Już dziś SKOZCR zaprasza chętnych do kwestowania w dniu Wszystkich Świętych. To będzie już XXX kwesta.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.


Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy