„Młodzi głosują” – wybory parlamentarne 2015

„Młodzi głosują” – wybory parlamentarne 2015
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Brak zainteresowania życiem publicznym, bierność, niska frekwencja – to problemy często dotyczące młodzieży. Program Młodzi głosują od 1995 roku pokazuje, że młodzi ludzie chcą i potrafią być aktywnymi oraz świadomymi obywatelami i obywatelkami.

Już 19 października odbędzie się kulminacja akcji czyli wybory parlamentarne w szkołach w całej Polsce. Do programu zgłosiło się 1558 gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, których uczniowie w tym dniu pójdą do urn. Wydarzenie to jest w całości organizowane przez ponad 4 tysiące uczniów i uczennic zaangażowanych w projekt.

Młodzi głosują to program edukacji wyborczej, który zachęca do rozmowy z młodzieżą na tematy publiczne, aby ułatwić jej świadomy wybór przy urnie. Młodzi głosują to poza tym działanie w grupie, praca projektowa, ćwiczenie umiejętności organizacyjnych. Młodzież w ramach projektu kręci spoty, wysyła snapy, zdjęcia, relacje, posty z działań, tworzy plakaty, prowadzi akcje profrekwencyjne i ankiety,organizuje zajęcia i debaty w szkołach…

Od 1995 roku w roli organizatorów wystąpiło około 50 000 uczniów i uczennic, w wyborach przez nich przygotowanych wzięło udział ponad 3 miliony uczniów i uczennic.

Program Młodzi głosują jest narzędziem wyrabiania nawyku głosowania i może dzięki temu przyczynić się do kształtowania postaw obywatelskich wśród młodych obywateli, a co za tym idzie zwiększenia frekwencji. Aby nie zostać biernym dorosłym, trzeba doświadczyć własnej aktywności obywatelskiej już w młodości – mówi dr Jacek Strzemieczny, prezes Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej.Głos oddany do szkolnej urny przez młodych ludzi jest dla nich często pierwszą szansą wyrażenia własnego zdania w sprawach ważnych dla kraju.

Wyniki ogólnopolskie Młodzi głosują zostaną opublikowane 26 października.

Paulina, uczennica Gimnazjum w Radzikach Dużych: „Biorę udział w Młodzi głosują ponieważ, uważam, że każdy dorosły człowiek powinien brać udział w wyborach. Gdy będę  dorosła świadomie chcę uczestniczyć wyborach. Interesuję się życiem politycznym Polski. Widzę niską frekwencję wyborczą i chcę w dorosłym życiu uczestniczyć w procesie jej zwiększania.” 

Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy