Mauzoleum w nowej odsłonie

Mauzoleum w nowej odsłonie
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ
Nowa nawierzchnia i chodniki, odrestaurowane granitowe schody, pomnik wyczyszczony. Zakończył się remont placu wokół Mauzoleum płk. Dionizego Czachowskiego.

Jeszcze w ubiegłym roku stan placu i mauzoleum pozostawiał wiele do życzenia, zapadający się asfalt, trawa wyrastająca spomiędzy płyt, a sam pomnik pomazany i zaniedbany. Zdarzało się również, że wokół mauzoleum odbywały się libacje alkoholowe.

W sierpniu magistrat rozstrzygnął przetarg na przebudowę otoczenia Mauzoleum płk. DionizegoMauzoleum zdewastowane (fot. 2012) Czachowskiego. Najkorzystniejszą spośród pięciu ofert złożyła wówczas firma KOBALT z Klwatki. Realizacja zadania obejmowała przebudowę nawierzchni placu 72. Pułku Piechoty wraz z otoczeniem Mauzoleum płk. Dionizego Czachowskiego.  Na placu ułożono nową nawierzchnię, a wokół pomnika  płyty z piaskowca. Wykonawca naprawił także granitowe schody. Mauzoleum podświetlone zostało trzema projektorami, a na placu ustawiono nowe ławki, kosze na śmieci i stojaki na rowery. Odnowiony został również sam pomnik – chociaż pierwotnie prace tego nie zakładały.  -  Mauzoleum zostało wyczyszczone, wypiaskowane i zaimpregnowane. Dodatkowo zostały odtworzone litery na pomniku i wyczyszczone elementy granitowe, również fundamenty mauzoleum zostały poprawione – wyjaśnia Janusz Kalinowski z biura prasowego UM.

Teren, na którym prowadzone były roboty, znajduje się w obszarze zabytkowego układu architektoniczno-urbanistycznego Radomia wpisanego do rejestru zabytków. Przebudowa otoczenia to jeden z projektów, który znalazł się w budżecie obywatelskim na ten rok. Inicjatorem remontu placu 72. Pułku Piechoty był Ryszard Grzebała. - Wygraliśmy tożsamość. Pamiętamy, jak bardzo zaniedbany był ten obiekt. Zaniechano jakichkolwiek prac, poza tymi obowiązkowymi, a tak to nie powinno wyglądać. Efekty remontu podobają mi się bardzo. Cieszę się i bardzo dziękuję przede wszystkim szkołom, które wspierały ten projekt – mówi Ryszard Grzebała, wnioskodawca.

Zakończenie prac remontowych
 

Jak wspomniał wnioskodawca projekt był mocno wspierany przez uczniów radomskich szkół, m.in. III Liceum Ogólnokształcącego im. Dionizego Czachowskiego. – Nie ukrywam, że bardzo cieszę się z tej inicjatywy. Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w głosowaniu. Teraz to miejsce będzie bardziej znaczące – przyznała Danuta Sawicka, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. D. Czachowskiego.

Koszt inwestycji to ponad 600 tys. zł. - Mam nadzieję, że ta część naszego miasta została na stałe zwrócona mieszkańcom, jako część użyteczności publicznej – powiedział wiceprezydent Konrad Frysztak. I jak przyznał, niedaleko placu, czyli obok rogatki planowana jest budowa pomnika Żołnierzy 72. Pułku Piechoty - Myślę, że w przyszłym roku ten pomnik zostanie osłonięty - mówi wiceprezydent. 

Plac 72. Pułku Piechoty przed remontem


Mauzoleum płk. Dionizego Czachowskiego stało kiedyś przed kościołem oo. Bernardynów. W 1940 r. usunęli je stamtąd Niemcy. W 1963 roku pomnik ustawiono na placu 72. Pułku Piechoty – w setną rocznicę śmierci pułkownika. Marmurowy sarkofag zawiera urnę z ziemią z miejsc walki 72. pułku


KS / fot. Michał Sołśnia

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy