Lekarze apelują do kobiet o badanie piersi

Lekarze apelują do kobiet o badanie piersi
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Rocznie 17 tys. kobiet w Polsce zapada na raka piersi. W Radomiu zajmują się nimi lekarze z poradni chorób piersi przy ul. Lekarskiej.

- To jest trudny temat, ale jest w nim trochę optymizmu Mamy coraz lepszy sprzęt i możliwości terapii. Dzięki temu kobiety mogą wrócić do zdrowia - mówi Danuta Krajewska, chirurg z poradni chorób piersi.

Pewne zmiany można zaobserwować już we wczesnym stadium choroby. Trzeba być tylko wyczulonym na zmiany. - Kobieta powinna wykonywać badanie między 7. a 10. dniem cyklu. Kobiety, które nie miesiączkują. powinny to robić w określony dzień, np. w pierwszą sobotę miesiąca. Badanie polega na obserwacji swoich piersi i szukaniu ewentualnych zmian – tłumaczy dr Krajewska. - Nie każda wykryta zmiana musi od razu oznaczać nowotwór. Mogą to być torbiele, zwłóknienia i inne zmiany. To nie musi być wyrok. Kiedy kobieta znajdzie jakieś zmiany, powinna się udać do poradni chorób piersi. Tam zostaną wykonane badania USG i tomografia. Lekarz może się też zdecydować na biopsję. Tego typu badania ostatecznie mogą potwierdzić diagnozę. Chorują bowiem kobiety w różnym wieku. Do naszej poradni przychodzą młode dziewczyny i 80-letnie panie.

21 października kobiety ze stowarzyszenia Amazonki Radom i lekarze organizują Marsz Różowej Wstążki, na którym mają być promowane badania profilaktyczne.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy