Latem rozkopią część radomskiego rynku

Latem rozkopią część radomskiego rynku
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

[gallery id=932]

- Tak naprawdę nie wiemy, co jest pod płytą rynku, bo – mimo wielokrotnych modernizacji w ciągu ostatnich dziesięcioleci – nigdy nie przeprowadzono tam badań archeologicznych. Oczywiście, mamy świadomość, że rozmaite przebudowy z pewnością naruszyły stare warstwy ziemi, ale i tak warto wreszcie te badania zrobić – uważa Mariusz Mróz, prezes spółki Rewitalizacja. – Zwłaszcza w sytuacji, kiedy miasto planuje modernizację rynku. Łatwiej pisać projekt, łatwiej starać się o unijne fundusze na taki cel, kiedy wiadomo, co jest w ziemi, jakie relikty przeszłości się zachowały.

Dlatego miasto, które jest właścicielem gruntu, pozwoliło spółce Rewitalizacja na eksplorację. Badania archeologiczne rozpoczną się latem, będzie je nadzorował dr Zbigniew Lechowicz. – Mamy już wytyczony wstępny zarys tych prac. Od razu może zaznaczę, że nie zamierzamy przekopywać całego rynku – mówi Mariusz Mróz. – Zależy nam na ustaleniu, czy – i ewentualnie jakie – pozostałości średniowiecznego, drewnianego ratusza zachowały się w ziemi. Przy okazji będziemy też szukać studni.

Badania obejmą fragment rynku za pomnikiem Czynu Legionów. Prezes Rewitalizacji nie wyklucza, że ich zakres zostanie poszerzony, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Zdecydowanie większym przedsięwzięciem, które czeka w tym roku Rewitalizację jest jednak remont i przebudowa kamienicy przy ul. Rwańskiej 17 i budowa nowych obiektów od strony ul. Szewskiej 20.

- To podobna inwestycja do tej, jaką prowadzimy obecnie przy Wałowej i Rwańskiej 16 – generalny remont zabudowy od frontu i jej uzupełnienie przy równoległej ulicy – tłumaczy prezes Rewitalizacji.

Trzypiętrowa kamienica przy ul. Rwańskiej 17 i obie oficyny od strony ul. Szewskiej 20 zostały wybudowane w XIX wieku. - Niestety, zabudowa od strony Szewskiej jest w fatalnym stanie technicznym; oficyn nie da się uratować, będziemy je musieli wyburzyć – mówi Mariusz Mróz.

Od tego właśnie – od rozbiórki - Rewitalizacja rozpocznie przedsięwzięcie w tym roku. Potem trzeba będzie przeprowadzić badania archeologiczne całego terenu przyszłej inwestycji. Pod koniec tego roku powinno zacząć projektowanie nowej zabudowy.

- Realizację całości tego projektu zaplanowaliśmy na ten i przyszły rok – informuje prezes Rewitalizacji.

W odnowionej kamienicy i nowych budynkach będą mieszkania i lokale usługowe.

nika "7 Dni", fot. M.S.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

#WieszPierwszy

Ostatnio komentowane

Polecamy