Kontrole zwolnień lekarskich

Kontrole zwolnień lekarskich
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ.

- Kontrole, które w I półroczu 2017 roku przeprowadził Oddział ZUS w Radomiu, ujawniły pewne nieprawidłowości. Okazuje się, że na 1014 osób, które sprawdzono w kontekście właściwego wykorzystania zwolnienia lekarskiego, 31 nie stosowało się do zaleceń lekarskich - mówi Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Chodzi tu na przykład o sytuacje, kiedy kontrolerzy ZUS zastawali osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim przy pracy u innego pracodawcy lub np. remontujące mieszkanie. Takie nieprawidłowości powodowały cofnięcie zasiłków, co w skali półrocza dało 44 tys. zł. oszczędności. - Drugim rodzajem prowadzonych kontroli jest sprawdzanie czy lekarz wystawiający zwolnienie lekarskie prawidłowo ocenił stan zdrowia ubezpieczonego oraz czas, na jaki wystawiono zwolnienie. Badanie chorego przeprowadzali lekarze orzecznicy ZUS - dodaje rzecznik.

W I półroczu 2017 r. radomski ZUS skontrolował 824 zwolnienia i wydał 22 decyzje cofnięcia zasiłków. Wartość tych świadczeń to prawie 11 tys. zł. Dzięki kontrolom ograniczono nieobecności w pracy z prawem do zasiłku o 135 dni. - Jeżeli badanie wykazało nieprawidłowość zwolnienia, to wypłata zasiłku została wstrzymana i nazajutrz ubezpieczony stawiał się do pracy - mówi rzecznik. W skali półrocza dało to 44 tys. zł. oszczędności.

Kwota cofniętych lub zmniejszonych świadczeń po kontroli zwolnień lekarskich w pierwszym półroczu 2017 r. wyniosła w całej Polsce 98,4 mln zł. Pieniądze wróciły do funduszu chorobowego i posłużą przyszłym wypłatom.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.


Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy