Komercjalizacja szpitala na Józefowie coraz bliżej

Komercjalizacja szpitala na Józefowie coraz bliżej
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Znowelizowana w 2011 roku ustawa o działalności leczniczej zakłada, że szpital, który generuje straty musi przekształcić się w spółkę prawa handlowego - jeśli organ założycielski placówki nie chce pokryć zadłużenia.

- Niestety, ale nasze wyliczenia wskazują, że ten rok zamkniemy stratą. Dlatego kilka dni temu zarząd województwa przyjął uchwałę intencyjną w sprawie komercjalizacji placówki. Uchwała to dopiero pierwszy krok. Teraz na temat przekształcenia będą musiały wypowiedzieć się związki zawodowe, funkcjonujące w szpitalu. Opinie musi wydać również komisja budżetowa oraz komisja zdrowia przy samorządzie województwa mazowieckiego. Po konsultacjach wniosek o komercjalizację trafi do sejmiku, który podejmie ostateczną decyzję - tłumaczy Bożenna Pacholczak, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.

Po zaakceptowaniu wniosku przez sejmik nastąpi wycena majątku spółki oraz rejestracja w krajowym rejestrze sądowym. Dopiero po spełnieniu tych formalności możemy mówić o rozpoczęciu działalności leczniczej nowo powstałej spółki.

Co te zmiany oznaczają dla pacjentów i personelu szpitala?

- Tak naprawdę dla tych grup nic się nie zmieni. To prezes spółki będzie miał więcej pracy przy bilansowaniu finansów placówki. Pacjenci będą obsługiwani na tym samym poziomie, prawdopodobnie skrócą się i to znacznie kolejki do specjalistów. Pracownicy szpitala po komercjalizacji staną się automatycznie pracownikami spółki, nie będą musieli nawet odbierać świadectw pracy - dodaje Bożenna Pacholczak.

Według rzecznik szpitala, spółka prawa handlowego będzie mogła wykonywać zlecenia komercyjne, które będą kolejnym źródłem utrzymania, czego nie może obecnie przeprowadzać zwykły szpital.

Ewentualne przyspieszenie procesu komercjalizacji szpitala na Józefowie może nastąpić w 2013 roku.

Mariusz Skopek (m.skopek@cozadzien.pl)

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy