Kluczowa inwestycja

Kluczowa inwestycja
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Konferencja jaka odbyła się w Radomskiej Politechnice jest początkiem konsultacji społecznych, odnoszących się do założeń programu budowy trasy kolejowej nr 8 Warszawa-Radom. Nie przypadkowo na jej miejsce wybrano Radom, a ściślej Wydział Transportu. To właśnie Politechnika Radomska należy do grona największych ośrodków dydaktycznych zaraz po Politechnice Warszawskiej na Mazowszu, jeśli chodzi o problematykę transportu szynowego.

Jak powiedział prof. Zbigniew Strzelecki, Samorząd Wojewódzki uznał, że program rozwoju transportu szynowego oraz program rozwoju lotnictwa cywilnego w Radomiu to są dwa najważniejsze obszary zakresu infrastruktury, które wymagają szczególnej pracy. Samorząd nie do wszystkich spraw ma pełne kompetencje, co nie zmienia faktu, że w wielu dziedzinach może współfinansować modernizację - dodał.

Cała inwestycja jest ogromną szansą dla Radomia pod wieloma względami. Jeśli doszłoby do finalizacji całej koncepcji, Radom mógłby zostać wpisany do korytarza krajowego, co przyniosłoby wiele inwestycji dla miasta. Miesiąc temu zaczęły się prace przygotowawcze do drugiego toru między Radomiem a Warszawą. Jeśli nasze miasto nie będzie dostępne transportowo, dalszy rozwój nie będzie możliwy.

Prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak wyraził swoje przekonanie, że firma odpowiedzialna za wykonanie projektu do końca roku będzie w stanie wywiązać się z umowy. Jest to najważniejszy projekt infrastrukturalny dla ziemi radomskiej. Mam nadzieję, że będzie on zrealizowany do 2014 roku - powiedział. Cała inwestycja jest kluczową dla naszego miasta i to nie tylko w odniesieniu do infrastruktury, ale w ogóle dla rozwoju cywilizacyjnego, społecznego, a przede wszystkim gospodarczego - dodał.

Region radomski jest jednym z czterdziestu regionów starających się o dofinansowanie z funduszu regionalnego i jako największy region może liczyć na największą sumę z puli 40 mld euro.

Ł.G

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy