Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Jest taka ulica w Radomiu

Jest taka ulica w Radomiu

Ulica Andrzeja Dowkontta to przedłużenie ul. księcia Józefa Poniatowskiego do ul. Tadeusza Kościuszki.

Andrzej Franciszek Dowkontt urodził się 17 sierpnia 1866 w Petersburgu. Był synem lekarza Jerzego Piotra Dowkontta i Marii z Kaczanowskich. W 1886 ukończył klasyczne gimnazjum w Petersburgu, a sześć lat później fakultet matematyczno-fizyczny
tamtejszego uniwersytetu. W roku 1896 Andrzej Dowkontt uzyskał tytuł inżyniera technologa w Instytucie Technologicznym w Petersburgu. Poza polskim władał biegle czterema językami: rosyjskim, francuskim, angielskim i niemieckim.


Zaraz po ukończeniu studiów Andrzej Dowkontt zaczął pracę w fabryce braci Morozowych w Twerze. Uczestniczył przy projektowaniu i budowie oddziału tkackiego, a także kierował warsztatem remontowo-produkcyjnym oraz odlewnią żeliwa i metali kolorowych. Już rok później przeniósł się do Charkowa, do Fabryki Parowozów, gdzie pracował w biurze konstrukcyjnym, oddziale produkcji kotłów i żelaznych konstrukcji mostowych, w oddziale obróbki części parowozowych, przy montażu parowozów i przy budowie obrabiarek. Doszedł tu do stanowiska głównego inżyniera. W roku 1902 przyjechał do Warszawy i przez cztery lata pełnił funkcję dyrektora w fabryce obrabiarek Gerlach i Pulst. W tym czasie – w 1904 roku – ożenił się z Heleną Anną Rekosz, córką przemysłowca Mikołaja Franciszka Rekosza.

W 1906 państwu Dowkonttom urodziło się pierwsze dziecko – syn Jerzy Bohdan. W tym samym roku inżynier Dowkontt znów pojechał do Rosji, gdzie został dyrektorem stoczni w Nikołajewie. W 1909 urodziła się córka Dowkonttów – Helena Bogumiła, a rok później Andrzej wrócił do Warszawy. Założył tu towarzystwo akcyjne dla produkcji sztucznego jedwabiu. Fabryka produkująca sztuczny jedwab – według projektu inżyniera Dowkontta – powstała pod jego nadzorem w Boryszewie pod Sochaczewem. Ostatecznie firma otrzymała nazwę Towarzystwo Akcyjne Sochaczewskiej Fabryki Sztucznego Jedwabiu.

W 1914 roku na świat przychodzi trzecie dziecko Dowkonttów – syn Szymon Bogusław. Po wybuchu I wojny światowej inżynier Dowkontt został wraz z rodziną ewakuowany do Petersburga. Nie przestaje pracować – jest dyrektorem fabryki Braci Ajwaz w Petersburgu, produkującej m.in. części do karabinów, potem dla braci Stachiejew nadzoruje, budowę i uruchomienie fabryki wyrobów metalowych w Suchonie koło Wołogdy. Kiedy wybuchła rewolucja październikowa, wyjechał na południe Rosji, a później, w czasie wojny domowej w Rosji – do Gruzji i Turcji, gdzie prowadził własne interesy. Przebywał kolejno w Jałcie, Soczi, Batumi i Konstantynopolu.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

http://www.cozadzien.pl/cms/tresci/43448

Do Polski Andrzej Dowkontt wrócił wraz z rodziną we wrześniu 1920 roku. Najpierw odbudowywał, zniszczoną podczas wojny, Fabrykę Sztucznego Jedwabiu, ale pod nową nazwą – Sochaczewska Fabryka Prochu. 1 stycznia 1923 roku został powołany na stanowisko pierwszego dyrektora powstającej w Radomiu Państwowej Wytwórni Broni. Jednocześnie pracuje w Państwowej Fabryce Karabinów i Wytwórni Sprawdzianów w Warszawie, pomaga też w uruchomieniu fabryki amunicji w Skarżysku-Kamiennej i w Kraśniku.

W 1927 roku Andrzej Dowkontt opuścił Radom – został wicedyrektorem do spraw technicznych Państwowej Wytwórni
Uzbrojenia w Warszawie. Był również udziałowcem i członkiem zarządu Chodakowskiej Fabryki Włókien Chemicznych.

Po wybuchu II wojny światowej został doradcą technicznym w Warszawskiej Fabryce Karabinów, znajdującej się pod przymusowym nadzorem firmy Steyer. Aresztowany przez Niemców za stawianie biernego oporu i za występowanie w obronie pracowników. Więziony na Pawiaku. Dzięki staraniom, znajomościom i wsparciu finansowemu całej rodziny został wykupiony i zwolniony z aresztu w 1942 roku.

W 1945 roku rozpoczął pracę w Centralnym Zarządzie Przemysłu Zbrojeniowego jako radca, a rok później w Zjednoczeniu Przemysłu Budowy Maszyn Włókienniczych w Łodzi i w jego delegaturze w Warszawie.

Andrzej Dowkontt zmarł nagle w czasie podróży służbowej, w pociągu relacji Łódź – Warszawa, w pobliżu stacji kolejowej Rogów 31 stycznia 1948. Miał 82 lata. Został pochowany na cmentarzu na warszawskich Powązkach.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Patronem ulicy w Radomiu został Dowkontt prawdopodobnie jeszcze w latach 20. lub na początku 30.; ulica „inżyniera Dowkontta” figuruje na planie miasta z lat 30. W PRL-u na tabliczkach pisano „Dowkont”, z jednym „t”, bez „inżyniera” i bez imienia. Kilka lat temu, kiedy Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji wymieniał na Plantach tabliczki z nazwami ulic, przy ul. Dowkontta pojawiła się nazwa „ul. T. Dowkonta”. „T”, bo ów nieznany nikomu „Dowkont”miał mieć na imię Tadeusz. Pomyłkę wychwycili dziennikarze, także tygodnika „7 Dni”. Skąd się wzięła? Być może ktoś kiedyś spisywał nazwy z przedwojennego planu Radomia – tam (na planie, bo już w spisie ulic zamieszczonym obok nazwisko napisano prawidłowo) jest ulica „inż. Dowkonta”, ale „Tad” – od sąsiedniej ulicy Tadeusza Kościuszki „wchodzi” na tę Dowkontta. Możliwe, że ktoś uznał, że i Dowkontt miał na imię Tadeusz.

Nazwę sprostowała rada miejska 26 października 2009 roku.

Korzystałam z książki Izabelli Mosańskiej „Zasłużeni dla Radomia i okolic patroni radomskich ulic, czyli co wypada
wiedzieć o swoim mieście...”

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy