Jest opinia w sprawie Orłowa i Klimuka

Jest opinia w sprawie Orłowa i Klimuka
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ.

Pismo wysłane z Instytutu Pamięci Narodowej zostało podpisane przez prezesa instytucji dr Jarosława Szarka. W dokumencie czytamy między innymi, że „ nie znajdujemy powodów dla których byłoby zasadne aby te osoby (Michał Orłow i Piotr Klimuk) były honorowane na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Oba nadania dokonane w latach 70. XX wieku były częścią działań propagandowych, utrwalających zafałszowane stereotypy na temat Związku Sowieckiego w czasie wojny i w okresie powojennym na temat relacji sowiecko- polskich.”

Na temat Michała Orłowa- wojskowego, który brał udział w wyzwoleniu Radomia w 1945 roku, prezes IPN napisał, że przyznanie mu tytułu honorowego obywatela miasta było „ powieleniem naczelnych haseł propagandy komunistycznej, ukształtowanych już w czasach Stalina. Przyznanie tytułu odbyło się 16 stycznia 1975 roku, w 30 rocznicę wyzwolenia miasta.

Zdaniem Jarosława Szarka, żadnych związków z miastem nie miał Piotra Klimuka- radzieckiego kosmonauty, który poleciał w kosmos wspólnie z Mirosławem Hermaszewskim. Historycy IPN w jego sprawie przywołują podobne argumenty jak w przypadku Michała Orłowa.

Opinia została wydana. Co dalej? - Teraz z tekstem opinii zapoznają się radomscy radni i to oni zdecydują czy będzie wniosek o odebranie tytułów honorowego obywatela miasta- mówi przewodniczący rady miasta Dariusz Wójcik. -Każdy dokument jaki wpływa do rady miejskiej, jest przekazywany radnym. Tak będzie i tym razem. Mam nadzieję, że ta sprawa nie będzie budziła politycznych emocji. W ostatnim czasie jest ich aż nadto.

Dyskusja na temat opinii IPN ma się odbyć na najbliższej sesji rady miejskiej.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy