Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Jaka to ulica i numer domu? W Radomiu powstanie SIM!

Jaka to ulica i numer domu? W Radomiu powstanie SIM!

[gallery id=275]

Najłatwiej odszukać wskazany adres w Śródmieściu, gdyż w tej mocno zabudowanej części miasta na ścianach większości budynków znajdziemy tabliczki z nazwą ulicy lub tylko z samym numerem posesji. Choć różnorodność wzorów tabliczek z tego typu informacjami na pewno nie ułatwia zadania.

Najgorzej jest poruszać się po dzielnicach o zabudowie domków jednorodzinnych, szczególnie tych peryferyjnych.
Tam na wielu budynkach czy ogrodzeniach posesji nie znajdziemy ani informacji o nazwie ulicy, ani tabliczek z numerem posesji. Kierowcy pojazdów służb ratunkowych czy taksówkarze zazwyczaj nie mają problemów ze znajomością topografii miasta, choć bywają sytuacje, że i oni nie mogą odszukać wskazanego adresu.

- O ile klient oczekujący na taksówkę może poczekać kilka minut dłużej, to osoba nieprzytomna i potrzebująca natychmiastowej pomocy już nie. W przypadku ratowania ludzkiego życia liczy się przecież każda sekunda. Mam od kilku lat w samochodzie nawigację satelitarną, która czasem pomaga mi odszukać właściwą ulicę, ale nie wskazuje już dokładnie posesji, pod którą mam podjechać. Oznakowanie ulic i posesji jest w naszym mieście tragiczne - mówi pan Wiesław, taksówkarz jednej z radomskich korporacji.

Urzędnicy poczynili pierwsze kroki, żeby wreszcie stworzyć spójny System Informacji Miejskiej w Radomiu. Gdy zlikwidowano Wydział Infrastruktury Urzędu Miejskiego, obowiązki związane z wymianą i ujednoliceniem informacji o numeracji budynków oraz tablic z nazwami ulic przekazano Miejskiemu Zarządowi Dróg i Komunikacji.

- Koncepcję radomskiego Systemu Informacji Miejskiej opracowuje dla nas wrocławska firma Linia. Ma ona na koncie podobne realizacje dla wielu innych miast, między innymi Gdyni, Szczecina, Poznania, Płocka, Tomaszowa Mazowieckiego, Częstochowy, Sandomierza, Wrocławia i Gniezna. Prace nad koncepcją naszego SIM jeszcze trwają i zakończą się najwcześniej za kilka miesięcy - informuje Dariusz Dębski, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu.

Zewnętrzna firma przeanalizowała już istniejące oznakowanie, wyznaczyła rodzaje nośników, przygotowała wykazy obiektów, które powinny być oznakowane, a także oszacowała koszty budowy całego systemu w założonym przez miasto harmonogramie czasowym.

- Wykonawca zalecił nam na początek wymianę i ujednolicenie informacji o numeracji budynków i tablic z nazwami ulic. Stan techniczny tych nośników nie jest najlepszy, ponadto obok siebie funkcjonuje wiele różnych wzorów. Zaproponowano nam także zamontowanie tablic kierunkowych dla pieszych, obecnie tego typu informacji w mieście prawie nie ma. W dalszej kolejności mogłyby być wymieniane tablice informacji ogólnej, tablice kierunkowe dla kierowców, tak zwane witacze na wlotach do miasta, oznakowanie parków czy informacja przystankowa - mówi Dariusz Dębski.

Miejscy drogowcy przewidują, że w przyszłym roku powstaną projekty plastyczne i techniczne poszczególnych nośników radomskiego Systemu Informacji Miejskiej. Wykonawca ma zaproponować trzy różne wzory. Na tym etapie ważne będą opinie samych mieszkańców - zostaną oni zaproszeni o ich ocenę w ramach konsultacji społecznych.

Gdy już będzie wybrany jeden z zaproponowanych wzorów, decyzję o przystąpieniu do budowy radomskiego Systemu Informacji Miejskiej podejmą radni. Jeśli zadecydują o przystąpieniu do budowy SIM, prace z tym związane ruszyłyby na początku 2014 roku.

- SIM powstawałby około dziesięciu lat, samo kompleksowe oznakowanie ulic nowymi tablicami z nazwami trwałoby około siedmiu lat i byłoby najbardziej kosztownym elementem całego projektu. Jest to jednak rdzeń całego systemu, który naszym zdaniem zdecydowanie wpływa na społeczny odbiór oznakowania przestrzeni miasta. Szacujemy, że cały radomski SIM kosztowałby około 12,5 miliona złotych. Byłby to wydatek rozłożony na dziesięć lat - zaznacza Dariusz Dębski.

Do czasu wprowadzenia elementów SIM, właściciele posesji mają obowiązek ich oznakowania. - Każdy budynek powinien posiadać na elewacji czytelną tabliczkę z numerem posesji i nazwą ulicy. Za brak takiej informacji grozi mandat karny w wysokości 100 złotych. Nasi funkcjonariusze zwracają uwagę na oznakowanie budynków w trakcie kontroli posesji pod kątem posiadania aktualnych umów na wywóz nieczystości - mówi Piotr Stępień, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Radomiu.

Szczegółowe informacje o najstarszym i najbardziej rozbudowanym Miejskim Systemie Informacji, czyli warszawskim, można znaleźć TUTAJ.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy