In vitro dla radomian. Projekt .Nowoczesnej

In vitro dla radomian. Projekt .Nowoczesnej
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ.

O stworzeniu takiego projektu .Nowoczesna poinformowała na konferencji prasowej w czwartek, 15 września. Wzięli w niej udział, obok Katarzyny Kalinowskiej, Kamila Gasiuk-Pihowicz, rzeczniczka partii i Michał Stasiński poseł partii z Bydgoszczy oraz lekarz, Marta Zdziech-Maciąg.

Uchwała "w sprawie przyjęcia programu polityki zdrowotnej 'Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego - In vitro dla mieszkańców Radomia w latach 2017-2019'" zakłada wydatek 750 tys. zł na program rocznie oraz 250 tys. zł. na wydatki związane z promocją programu. Każda zakwalifikowana para dostałby dofinansowanie jednego zindywidualizowanego zabiegu wspomaganego rozrodu, do 100% jego wartości. Maksymalnie miałby to być 5 tys. zł.

W uzasadnieniu uchwały czytamy: "Szacuje się, że niepłodność dotyka 10-12% polskich par. Około 2% z nich wymaga leczenia metodą in vitro. Dla populacji Radomia daje to ok 150 par rocznie, dla których jedyną szansą na biologiczne rodzicielstwo jest metoda in vitro.

Niestety, po wygaszeniu Narodowego Programu Leczenia Niepłodności Metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro, które nastąpiło w czerwcu 2016 roku, wszystkie polskie pary, w tym te zamieszkałe, pracujące i opłacające swoje podatki na terenie Radomia, będą zmuszone do korzystania tylko i wyłącznie z leczenia komercyjnego. Niestety, komercyjny tryb leczenia jest dla wielu z nich zbyt kosztowny."

- Apelujemy do władz Radomia, wszystkich radnych, o wniesienie naszej uchwały na obrady Rady Miasta i ponadpartyjny konsensus dla tej, jakże ważnej dla radomskich rodzin, sprawy. Wynika to także z konsultacji, które przeprowadzaliśmy w ostatnich dniach. Mieszkańcy naszego miasta wyrażają poparcie nie tylko dla samego leczenia niepłodności metodą in vitro, ale również finansowania programu przez nasz lokalny samorząd - mówiła przewodnicząca lokalnych struktur partii, Katarzyna Kalinowska.

- Nie jest to projekt partyjny, lecz służący ludziom. Dlatego wiele osób związanych z różnymi ugrupowaniami istniejącymi na scenie politycznej decyduje się na poparcie tego obywatelskiego programu. Liczę, że podobnie będzie w Radomiu – powiedział poseł Michał Stasiński.

Posłowie nawiązywali do konstytucji, zgodnie z którą rodzina i macierzyństwo podlegają szczególnej ochronie. - W związku z tym rolą państwa jest podjęcie działań mających na celu zapewnienie możliwie jak najszerszego dostępu do świadczeń medycznych o potwierdzonej skuteczności, przezwyciężającej skutki niepłodności - podkreślała Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Zdaniem lekarza Marty Zdziech-Maciąg skuteczność planowanych w programie działań potwierdzają opinie ekspertów klinicznych – jego założenia pozostają bowiem w zgodzie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii oraz Sekcji Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy