Ile kosztowała okupacja Radomia?

Ile kosztowała okupacja Radomia?
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Najświeższe wiadomości sportowe z Radomia i regionu znajdziesz na profilu Sport.Cozadzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Od kilku tygodni przedstawiciele rządu i politycy PiS zapowiadają, iż będą się domagać od Niemiec odszkodowania za straty, jakie poniosła Polska w wyniku agresji z 1939 roku i działań wojennych. Podczas dzisiejszej sesji kwestię tę podniósł Marek Szary, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. - W imieniu klubu radnych PiS proszę, by prezydent przygotował raport o stratach poniesionych przez Radom w czasie II wojny światowej – powiedział.

W rozmowie z dziennikarzami Szary przyznał, że postulat zainspirowała nie tylko dyskusja o reparacjach wojennych, która właśnie przetacza się przez Polskę, a także działania części samorządów, próbujących stwierdzić, jakie szkody przyniosła ich miejscowościom niemiecka okupacja. Nie ma jednak żadnych wytycznych kierownictwa PiS w tym względzie. - To była nasza decyzja – stwierdził szef klubu radnych PiS. - Oczywiście Radom nie poniósł w czasie II wojny światowej takich strat, jak np. Warszawa, ale są one niemałe. I po prostu chcemy wiedzieć, ile to wynosi konkretnie; żeby prezydent to wycenił. Wtedy będziemy wiedzieć, czego się od Niemiec domagamy.

Prezydent Radosław Witkowski uważa, że właściwym adresatem takiej prośby nie powinny być władze Radomia, ale Instytut Pamięci Narodowej. - Ale oczywiście postaramy się – na ile to będzie możliwe przy naszej wiedzy – przygotować taki raport – powiedział prezydent.


Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy