Holendrzy najlepsi!

Holendrzy najlepsi!
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ
Kwartet Dudok z Holandii wygrał I Międzynarodowy Konkurs Kwartetów Smyczkowych Radom 2011.

Podczas dwóch dni przesłuchań jury miało okazję zapoznać się z repertuarem oraz umiejętnościami ośmiu kwartetów smyczkowych z Polski, Ukrainy, Szwajcarii oraz Holandii. "Poziom konkursu był zaskakująco wysoki. Jury każdy występ oceniało w skali od 0 do 25 punktów, gdzie 25 to ocena najwyższa. Jeśli chodzi o werdykt, to komisja była zgodna, co do tego, że I nagroda należy się właśnie grupie z Holandii. Muszę przyznać, że Kwartet Dudok gra na najlepszym, międzynarodowym poziomie." - tłumaczy przewodniczący jury, Maciej Żółtowski. Kwartet istnieje od 2009 roku. W jego skład wchodzą: Judith van Driel - I skrzypce, Marleen Wester - II skrzypce, Mark Mulder - altówka oraz David Faber - wiolonczela. Wszyscy członkowie kwartetu są studentami Wyższej Szkoły Muzycznej w Koloni. Muzycy mieli okazję koncertować podczas wielu popularnych festiwali m.in. w Rotterdamie, Amsterdamie, a także Toskanii.

Drugie miejsce zajął Luzern Quartett ze Szwajcarii, natomiast na najniższym stopniu podium uplasował się Kwartet Tesseris z Polski.

"Muszę przyznać, że konkurs choć organizowany po raz pierwszy, to zyskał już dużą renomę i popularność. Będziemy się starali, aby kwartety smyczkowe odwiedzały nas tu w Radomiu co dwa lata. Widać, że publiczność w naszym mieście potrzebuje tego typu imprez" - dodaje Maciej Żółtowski.

Przypomnijmy - I Międzynarodowy Konkurs Kwartetów Smyczkowych odbył się pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Radomia Andrzeja Kosztowniaka.

 

Mariusz Skopek

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

#WieszPierwszy

Polecamy