Grypa. Rośnie liczba zachorowań

Grypa. Rośnie liczba zachorowań
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Radomiu na podstawie monitoringu i 3-letniej analizy sytuacji epidemiologicznej grypy zaobserwowała, że z roku na rok choruje więcej osób. - W sezonie grupowym 2014/2015 zarejestrowaliśmy ponad 25 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, w sezonie 2015/2016 liczba ta podwoiła się i odnotowaliśmy około 55 tys. 600 przypadków zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne. W tym sezonie grypowym, od października 2016 roku do 15 lutego, odnotowaliśmy ok. 52 tys. 500 przypadków; w Radomiu 36 tys. 300 zachorowań. a w powiecie radomskim 15 tys. 800 - wylicza Małgorzata Gregorczyk, rzecznik prasowy sanepidu w Radomiu.

Nasilenie zachorowań w tym sezonie nastąpiło w styczniu. - Lecznice z Radomia i powiatu radomskiego zgłosiły nam około 16 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Jest to trzy razy więcej niż w roku ubiegłym – mówi Gregorczyk

Od początku lutego sanepid odnotował w Radomiu ponad 6 tys. 200 zachorowań, a w powiecie radomskim ok. 3 tys. 300 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę.

- Wśród osób, które zachorowały w tym sezonie, 11 osób z objawami chorób układu oddechowego zostało skierowanych do szpitala. Grypa to niebezpieczna choroba zakaźna, która wywołuje bardzo dużo powikłań, takich jak: zapalenie płuc, oskrzeli czy mięśnia sercowego. Powikłania mogą prowadzić nawet do śmierci – zaznacza rzecznik sanepidu.

W sezonie grypowym należy szczególnie dbać o swoją odporność poprzez odpowiednią dietę, aktywność fizyczną, przestrzeganie zasad higieny podczas kichania i kaszlu, częste mycie rąk, wietrzenie pomieszczeń oraz unikanie dużych skupisk ludzi. Wzrost zachorowań na grypę spowodowany jest profilaktyką na niskim poziomie i większym rozprzestrzenianiem się wirusów. To także kwestia szczepień. - Wyszczepialność przeciwko grypie w polskiej populacji jest na małym poziomie. Trzeba pamiętać, że szczepienia to najtańsza i najskuteczniejsza metoda w walce z grypą i jej powikłaniami – podkreśla Gregorczyk.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.


Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy