Elektrośmieci zabiorą bezpłatnie, prosto z domu

Elektrośmieci zabiorą bezpłatnie, prosto z domu
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Elektrośmieci – stare telewizory, odkurzacze, świetlówki i inne zużyte lub popsute sprzęty RTV i AGD - to odpady niebezpieczne dla środowiska. Zgodnie z prawem nie mogą być wyrzucane na śmietnik, powinny być przekazywane do utylizacji.

- Od października 2005 roku w Polsce obowiązuje ustawa o Zużytym Sprzęcie Elektrycznym i Elektronicznym, według której wszystkie zużyte urządzenia działające na prąd lub na baterie – m.in.: pralki, lodówki, miksery, mikrofalówki, golarki elektryczne, wiertarki, telefony komórkowe, telewizory, komputery, video, a także świetlówki i żarówki energooszczędne – to odpady, których nie można wyrzucać razem z innymi odpadami do śmietnika, ponieważ zanieczyszczają środowisko. Grozi za to kara grzywny od 500 do 5 tys. zł. Zgodnie z ustawą elektrośmieci pochodzące z gospodarstwa domowego można oddać bezpłatnie i w dowolnej ilości do specjalnego punktu zbierania – informuje Anna Podsiadło, kierownika działu marketingu ElektroEko.

W Radomiu istnieje kilkanaście punktów, gdzie można oddać zużyte sprzęty. Ich wykaz dostępny jest na stronie miejskiej.

- W ramach programu „Elektrośmieci? Przynieś z mieszkania do punktu zbierania” od 18 października na terenie miasta funkcjonują specjalne punkty zbierania elektrośmieci – jeden stały oraz trzy punkty czasowe w różnych lokalizacjach, do których w wyznaczone dni mieszkańcy mogą bezpłatnie oddawać zużyty lub zepsuty sprzęt gospodarstwa domowego, sprzęt audiowizualny, komputerowy i oświetleniowy – czytamy na stronie miasta. Dokładne informacje, gdzie i kiedy można oddać zużyte sprzęty znajdziemy – TUTAJ.

Od stycznia 2013 roku w Radomiu powstanie nowy punkt organizacji ElektroEko. Na razie trwają ustalenia, gdzie dokładnie będzie się znajdował i w jaki sposób funkcjonował, ale wiemy zapewne, że będzie.

- Od stycznia po otrzymaniu zgłoszenia e-mailowo lub telefonicznie, po kilku dniach będziemy bezpłatnie odbierali elektrośmieci dużych gabarytów na terenie naszego miasta – mówi Julia Ziółkowska-Szewczyk, założycielka nowego punktu ElekroEko w Radomiu. - Przy okazji będziemy mogli również zabrać mniejsze rzeczy. Wszystkie odpady będą odbierane bezpłatnie, jak również za darmo przeniesiemy je do naszego samochodu. W przypadku firm będzie wystawiana karta przekazania odpadu, potrzebna przedsiębiorcom.

Dodatkowo punkt chce podjąć współpracę ze szkołami. Rodzice uczniów, którzy osobiście przyniosą do punktu zużyte sprzęty, będą otrzymywali specjalne kupony.
- Następnie szkoła zarejestrowana w naszym programie, będzie mogła uzbierane przez rodziców kupony wymienić na różne sprzęty i pomoce dydaktyczne – dodaje Ziółkowska - Szewczyk.

Szczegółowe informacje na temat nowego punktu odbioru elektrośmieci poznamy już po nowym roku i na bieżąco będziemy o tym informować.

Aleksandra Jabłonka (a.jablonka@cozadzien.pl)/ fot. ElektroEko

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy