Dług w ZUS? Bez zasiłku w przypadku choroby

Dług w ZUS? Bez zasiłku w przypadku choroby
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ.


Projekt „e-składka” uprości zasady opłacania składek. Od 1 stycznia 2018 r. płatnicy będą przekazywać ZUS tylko jeden przelew, a nie jak do tej pory cztery, który zostanie proporcjonalnie podzielony na wszystkie opłacane ubezpieczenia i fundusze.  W pierwszej kolejności system rozliczy jednak najstarsze zadłużenie, oczywiście o ile takowe istnieje. Pieniędzy zabraknie wtedy na pełne i terminowe pokrycie bieżących składek.  - Skutkuje to np. tym, że jeżeli zachoruje, to nie otrzyma zasiłku chorobowego - mówi Piotr Olewiński, regionalny rzecznik ZUS województwa mazowieckiego. 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych planuje w najbliższym czasie przestrzec przedsiębiorców przed tym zagrożeniem. W całej Polsce ZUS wyśle w tej sprawie ponad 100 tys. listów do prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą i jednocześnie mających zaległości składkowe. - W tej liczbie zawiera się także radomski ZUS, który wyśle listy do 1432 adresatów z południowego Mazowsza. Wszystko po to, aby poinformować zainteresowanych o zmianach w prawie oraz o tym, jak uniknąć ich negatywnych konsekwencji. Wystarczy bowiem, że przedsiębiorca spłaci zadłużenie lub wystąpi do ZUS z wnioskiem o rozłożenie go na raty - wyjaśnia Olewiński. - Każdy, kto podpisze umowę przed 1 stycznia 2018 r. i będzie terminowo regulował należności, zyska pewność, że wpłaty rozliczą się właściwie, tzn. na składki bieżące i na raty, które powoli spłacą zadłużenie.

ZUS zaprasza do kontaktu z doradcami ds. ulg i umorzeń. Doradca przedstawi najdogodniejsze formy uregulowania zadłużenia, które dostosuje do indywidualnej sytuacji dłużnika. Pomoże także w przygotowaniu i wypełnieniu dokumentów niezbędnych do rozpatrzenia wniosku o rozłożenie zadłużenia na raty.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy