Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Debata prezydencka - zapis relacji

Debata prezydencka - zapis relacji

To było ostatnie pytanie podczas tej debaty. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas.

- Jak się dowiedziałam, że mamy płacić od powierzchni mieszkań, to byłam bardzo zdziwiona. Ten system jest niesprawiedliwy. Ta opłata powinna być elementem podatku od nieruchomości - oświadczyła Krystyna Suszyńska.

Czy system opłat za wywóz śmieci należy zmienić?

- Jest potrzebny i to bardzo. To miejsce, w którym młodzi ludzie mogą rozwijać swoje talenty. Niestety, ale miasto obecnie nie traktuje tej placówki w odpowiedni sposób. Pamiętamy doskonale ten konflikt na linii prezydent - dyrektor MDK - oświadczyła Marzena Wróbel.  

MDK jest nam potrzebny?

- Jestem za prywatyzacją wielu instytucji, ale zdrowie jest najważniejsze. Komercjalizacja lecznicy nie jest dobrym rozwiązaniem. Naszym obowiązkiem jest zagwarantowanie ludziom bezpieczeństwa. Sprzeciwiam się jednak temu, aby szpital brał kredyt na kwotę 20 mln zł - to odpowiedź Roberta Dębickiego.

Szpital miejski: utrzymywany przez gminę czy komercjalizacja?

- Uważam, że nasza infrastruktura nie jest odpowiednia pod ten projekt. Poza tym ta inwestycja generowałaby ogromne koszty. Jesteśmy za ekologicznym transportem i robimy wiele, aby w Radomiu właśnie takie pojazdy jeździły po ulicach. Oprócz tego ułatwiamy komunikację, poprzez chociażby wprowadzenie karty miejskiej. Tramwaj nie jest najlepszym rozwiązaniem - odparł Krzysztof Ferensztajn.

Czy tramwaj jest nam potrzebny?

- Ta strefa powinna funkcjonować. Gwarantuje ona rotację ludzi w centrum. W Śródmieściu przybywa samochodów i to jest fakt. Strefa umożliwia odpowiednie zarządzanie całym tym ruchem - stwierdził Andrzej Kosztowniak. 

Jaka będzie przyszłość strefy płatnego parkowania?

- Z całą pewnością jesteśmy miastem akademickim. Mamy wiele uczelni, mnóstwo młodych ludzi, studentów. Naszym problemem jest to, że ludzie stąd wyjeżdżają. To się zmieni, jeśli postawimy także na rozwój przemysłu - powiedział Radosław Witkowski.

Radom - miasto akademickie czy robotnicze?

- Są tam opóźnienia, ale wcześniej czy później będziemy się z niej cieszyli. Nie wiem, kto popełnił tam błąd, inwestor czy wykonawca. Ale z pewnością kiedyś będziemy mogli z niej w pełni korzystać - odpowiedział Paweł Stępień.

Obwodnica południowa: porażka czy sukces?

Koniec części II, czas na pytania od dziennikarzy.

- Przede wszystkim trzeba tu rozmawiać z przedsiębiorcami. Ważne będą tutaj również specjalne szkolenia - stwierdziłą Krystyna Suszyńska.

Staże, praktyki są doskonałą formą zdobycia przez studentów doświadczenia zawodowego. Jednak nie mamy takich możliwości. Jak to poprawić?

- Nie jestem zwolenniczką tego pomysłu. Prezydent powinien mieć taką służbę, która dbałaby o bezpieczeństwo. Jednak straż miejska nie powinna być kierowana tylko do takich działań, jak przeganianie osób handlujących pietruszką. W takim przypadku to marnotrawienie pieniędzy - powiedziała Marzena Wróbel.

Czy likwidacja straży miejskiej to dobry pomysł?

- Nie jestem zwolennikiem unii, bo my wpłacamy tam ogromne środki, a oni później te pieniądze nam pożyczają. Przyszłość Radomia to wy - młodzi ludzie - to z kolei opinia Roberta Dębickiego.

Czy środki z UE mogą pomóc w rozwoju naszego lokalnego środowiska?

- Współpracuję z różnymi szkołami średnimi. Nie mówię, żeby ludzie studiowali tylko w Radomiu. Ale niech później wracają. Ludzie z zewnątrz widzą, jak nasze miasto się zmienia. Wy macie swoje prawa, ale i obowiązki. My wam pomożemy, aby tu żyło się lepiej - oświadczył Krzysztof Ferensztajn.

To, że ludzie młodzi uciekają z Radomia to fakt. Jak sobie poradzić z tym problem?

- Od ośmiu lat współpracuję z różnymi partiami, jak chociażby PSL, czy stowarzyszeniami. Nie zależy mi na sporach. Przez 8 lat nie podjąłem się spraw ideologicznych. "Wspólnie dla Radomia" - to nie jest tylko hasło wyborcze. To sposób na rządzenie miastem - odparł Andrzej Kosztowniak.

Często partie polityczne zwalczają się. Czy jest szansa na to, aby różne ugrupowania współpracowały ze sobą?

- Uważam, że kampanie zewnętrzne to ostatni element promocji miasta. Przede wszystkim trzeba rozwiązać problem bezrobocia. Ważna będzie również to, aby płace tutaj były wyższe. Jeżeli to uda nam się zmienić to i wizerunek Radomia będzie pozytywny - stwierdził Radosław Witkowski.

Radom nie ma dobrej opinii? Jak to zmienić? Siła w precyzji to za mało.

- Instytucje kultury do jednostki budżetowe. Nie mamy mecenasów kultury. Należy wesprzeć finansowo te placówki i postawić na lepszą, interesującą ofertę. Nowe spektakle, ciekawe imprezy - wtedy ludzie będą chętniej chodzili do takich placówek - powiedział Paweł Stępień.

W Radomiu funkcjonuje wiele ośrodków kultury. Jednak nie wszystkie działają odpowiednio. Jak to zmienić?

Początek II części debaty.

Krystyna Suszyńska: - Działania w sprawie niwelowania bezrobocia muszą być wielokierunkowe. Ważna przy tym będzie edukacja.

Marzena Wróbel: - Radom jest miastem szczególnie mi bliskim. Najważniejsze będzie dla mnie zwalczanie bezrobocia. Trzeba tu połączyć wysiłki na poziomie rządowym, jak i samorządowym.

Robert Dębicki: - Potrafię zarządzać potencjałem ludzkim. Prowadzę od wielu lat działalność gospodarczą. Wierzę, że wspólnie jesteśmy wiele zrobić dla miasta. Radom to miasto z potencjałem.

Krzysztof Ferensztajn: - Zależy mi na tym, aby do miasta ściągnąć jak najwięcej nowych inwestorów. To dzięki nim uda nam się skutecznie walczyć z bezrobociem.

Andrzej Kosztowniak: - Nauka, zdrowie, infrastruktura, kultura, walka z bezrobociem - to właśnie tymi kwestiami jako prezydent Radomia zajmuję się od dwóch kadencji. Nadal chcę działać na rzecz mieszkańców i rozwiązywać ich problemy.  

Radosław Witkowski: - Jako prezydent będę przede wszystkim ograniczyć bezrobocie. Napływają do nas ogromne środki unijne i to jest szansa na to, aby powstały nowe miejsca pracy, szczególnie dla młodych ludzi. Stawiamy także na inwestycje, w tym budowę hali sportowo - widowiskowej.

Paweł Stępień: - Radom miastem równych szans - to nasze hasło wyborcze. Chcemy ograniczyć strefę płatnego parkowania, a także znieść podatek "deszczowy".

Początek pierwszej rundy.

W pierwszej części dyskusji kandydaci będą mogli przedstawić m.in. swój program wyborczy. W drugiej części pytania będą zadawali studenci, a w III dziennikarze.

Organizatorami debaty są: Radio Rekord, serwis cozadzien.pl, Telewizja ZEBRRA, "Echo Dnia".

- Debata ma na celu aktywizację środowiska studenckiego w Radomiu. W czasie dyskusji będzie istniała możliwość lepszego poznania kandydatów na prezydenta Radomia - mówi Krzysztof Czaban z zebrra.tv.

10.15 - początek debaty

10.10 - kandydaci zajęli już miejsca w Auli Głównej Uniwersytetu Technologiczno – Humanistycznego w Radomiu

Debata rozpocznie się o godz. 10.15

10.06 - już wiemy, że w debacie nie weźmie udziału Wojciech Bernat z SLD.

W debacie mają wziąć udział wszyscy zarejestrowani kandydaci. Przypomnijmy, że Radomiem rządzić chcą dwie panie – Krystyna Suszyńska (KW Stowarzyszenia Wolny Radom) i Marzena Wróbel (KWW Marzeny Wróbel Radomianie Razem) oraz sześciu panów: Wojciech Bernat (KKW SLD Lewica Razem), Robert Dębicki (KW Nowa Prawica Janusza Korwin- Mikke), Krzysztof Ferensztajn (KW PSL), Andrzej Kosztowniak (KW PiS), Paweł Stępień (KWW W trosce o Radom) i Radosław Witkowski (KW PO).

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+


PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy