Co miasto zrobi z ratuszem?

Co miasto zrobi z ratuszem?
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

W październiku 2013 roku Archiwum Państwowe przeniosło się z ratusza do nowej siedziby przy ulicy Wernera. Wtedy też pojawiły się pierwsze pomysły związane z zagospodarowaniem opuszczonego obiektu. Często pojawiała się opinia, że do zabytkowego budynku mogłyby zostać przeniesione wydziały Urzędu Miejskiego. Jednak bez gruntownego remontu przeniesienie tam części urzędników nie jest możliwe.

- Dopiero teraz, gdy z budynku zostały wyniesione wszystkie szafy, regały, przesłaniające jego ściany, można dokonać oceny jego stanu i określić zakres koniecznego remontu – mówi Rafał Czajkowski, sekretarz miasta.  

Urząd Miejski właśnie ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji przedprojektowej rewitalizacji budynku po Archiwum Państwowym na cele administracyjne. Jej celem jest dokonanie dokładnej inwentaryzacji budowlanej i konstrukcyjnej obiektu, a także ocena stanu instalacji i urządzeń technicznych.

Ratusz, wybudowany w połowie XIX wieku według projektu Henryka Marconiego w stylu neorenesansowym, jest jednym z najpiękniejszych budynków w Radomiu. Został wpisany do rejestru zabytków i wszelkie planowane w nim roboty remontowe muszą być wykonywane zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków.


MS/fot. Szymon Wykrota

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy