Cmentarz na Firleju zostanie powiększony

Cmentarz na Firleju zostanie powiększony
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

[gallery id=971]

Wycinka drzew prowadzona jest na obszarze lasu od strony ulicy Witosa, w części przyległej do wschodniego muru cmentarza.

- Usuwane są przede wszystkim sosny oraz pojedyncze akacje. Po zakończeniu prac drwalskich przystąpimy do mechanicznego usuwania pniaków z korzeniami - informuje Marcin Walasik, rzecznik Zakładu Usług Komunalnych w Radomiu.

Przed wycinką obszar przeznaczony do rozbudowy nekropolii został dokładnie sprawdzony przez pirotechnika pod kątem niewybuchów z okresu II Wojny Światowej, które mogłyby być w ziemi.  Podczas poprzednich etapów powiększania cmentarza znajdowano właśnie tego typu niebezpieczne materiały.

- Powiększenie cmentarza o kolejne dwa hektary i stworzenie dodatkowych miejsc pochówku wystarczy na trzy, cztery lata. W przyszłości nekropolia zostanie powiększona do 45 hektarów i wtedy będzie, pod względem wielkości, trzecią w Polsce. Szacujemy, że po włączeniu nowych działek nekropolia nie będzie musiała być powiększana do 2050 roku. Dodam, że największy w Polsce jest cmentarz w Szczecinie, który ma powierzchnię 150 hektarów - wyjaśnia Jan Maciaszek, dyrektor Cmentarza Komunalnego w Radomiu.

Na terenie, który w tej chwili przygotowuje ZUK powstaną cztery kwatery po około 800 miejsc, ciągi pieszo - jezdne, oświetlenie, punkty do czerpania wody oraz stanowiska na pojemniki na śmieci. Wszystko ma być gotowe do końca 2014 roku. 

Mariusz Skopek/foto. Szymon Wykrota

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy