Budżet Obywatelski – oddano ponad 4 tys. głosów!

Budżet Obywatelski – oddano ponad 4 tys. głosów!
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Na początku czerwca rozpoczęło się głosowanie do Budżetu Obywatelskiego, które potrwa do końca sierpnia.

- Obecnie mamy zliczonych ponad 4 tys. głosów. Pod koniec sierpnia, kiedy zakończy się głosowanie będziemy wiedzieli, które projekty cieszyły się największym zainteresowaniem mieszkańców i podamy te dane do informacji publicznej – tłumaczy Katarzyna Piechota-Kaim, rzecznik prezydenta Radomia. - Namawiamy wszystkich, aby wzięli udział w głosowaniu. Są to pomysły obywateli i od ich aktywności będzie zależało, które zostaną zrealizowane. To leży w ich interesie.

Radom idzie na rekord i sugeruje, jak powinny przebiegać procedury.

- Głosowanie w Budżecie Obywatelskim przebiega bardzo dobrze. Jeżeli tak dalej pójdzie mamy szansę stać się najbardziej „obywatelskim miastem” w Polsce. Zawsze wierzyłem w radomian, których uważam za ludzi bardzo przedsiębiorczych, chcących za wszelką cenę brać sprawy w swoje ręce – mówi Paweł Dycht, kierownik Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Radomiu. - Warto zaznaczyć, że docierają do nas liczne informacje od mieszkańców, jak powinny przebiegać wszystkie procedury związane z Budżetem Obywatelskim, tak aby były dogodniejsze dla głosujących. Weźmiemy te wskazówki pod uwagę, a niektóre zaprezentujemy podczas konferencji jesienią. Cieszymy się, że mieszkańcy zrozumieli, że my również uczymy się tego wszystkiego i nie krytykują nas dla samej krytyki, ale podsuwają nam lepsze rozwiązania.

W październiku w naszym mieście odbędzie się ogólnopolska konferencja pod hasłem „Budżet Obywatelski – konsultacje czy współdecydowanie?”. Radom będzie pierwszym miastem, gdzie samorządowcy będą mogli wymienić dotychczasowe doświadczenia i wypracować założenia pomocne w realizacji budżetów partycypacyjnych.

Parlament Młodzieży bardzo zaangażowany

Parlament Młodzieży Miasta Radomia od samego początku jest zaangażowany w proces wprowadzania Budżetu Obywatelskiego. Przedstawiciele Parlamentu uczestniczyli w konsultacjach z urzędnikami i prezydentem. Wspólnie z młodymi mieszkańcami złożono również najwięcej wniosków ze wszystkich organizacji działających w Radomiu - było ich ponad 20.

Wszystkie powstały w ramach warsztatów pisania wniosków, które odbywały się w radomskich szkołach. Spotkania były możliwe dzięki opiece trenerskiej Fundacji Civis Polonus oraz wsparciu programu "Masz Głos - Masz Wybór". Wszystkie wnoszone projekty charakteryzują się swoją obywatelskością - powstały z poczucia jakiejś potrzeby lub braku 'czegoś'. Aż 17 przeszło przez proces weryfikacji Urzędu Miejskiego. Przedstawiciele Parlamentu byli również zaangażowani w pracę Zespołu Opiniującego wnioski, dzięki czemu młodzież na bieżąco mogła otrzymywać informacje o stanie rozpatrywania ich pomysłów. 

Realizując program "Masz Głos - Masz Wybór" – Parlament Młodzieży udostępnia broszurę informacyjną w skrócie pokazującą zasady i miejsca głosowania, ale przede wszystkim część projektów zgłoszonych przez nich. Kliknij – TUTAJ

Broszura Parlamentu Młodzieży

Szczegółowe informacje, jak i gdzie należy oddawać głos w Budżecie Obywatelskim 2014 można znaleźć TUTAJ oraz na stronie radom.pl w zakładce Budżet Obywatelski.


Aleksandra Jabłonka/ fot. archiwum

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy


Warning: getimagesize(img/zajawki/budzet_9.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /var/www/clients/client1/web74/web/app/model/Meta.php on line 96