Bractwo Kurkowe laureatem Nagrody Św. Kazimierza

Bractwo Kurkowe laureatem Nagrody Św. Kazimierza
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

W niedzielę (2 marca) w Resursie Obywatelskiej odbyło się uroczyste wręczenie Nagrody św. Kazimierza. Kapituła konkursu uznała, że tym razem należy wyróżnić Bractwo Kurkowe św. Sebastiana. Mimo, że stowarzyszenie działa dopiero od dwóch lat, to ma na swoim koncie organizację licznych imprez i akcji na rzecz Radomia i polskiej tradycji.

- Naszym podstawowym celem jest promowanie naszej historii i kultury. Wspólnie angażujemy się w projekty, które mają na celu budowanie pozytywnego wizerunku Radomia. Nagroda św. Kazimierza jest dla nas ogromnym wyróżnieniem. Tego sukcesu nie byłoby, gdyby nie to, że połączyła nas wspólna idea. Cieszę, że współpraca poszczególnych członków Bractwa przyniosła tak wspaniały efekt. Pragnę podziękować władzom miasta za wspieranie naszych inicjatyw, a także parafii św. Wacława oraz radomskiej "Łaźni" - powiedział podczas uroczystości Sławomir Adamiec, hetman Bractwa Kurkowego św. Sebastiana.

Dodajmy, że wręczenie Nagrody św. Kazimierza poprzedził I Wielki Konkurs Wiedzy o Radomiu. Drużyny, które wzięły udział w teście musiały odpowiedzieć na pytania dotyczące historii miasta, jego zabytków, ale nie zabrakło również kwestii związanych z kulturą i najnowszymi wydarzeniami. Najlepsza okazała się drużyna Muzeum im. Jacka Malczewskiego.

Zobacz galerię zdjęć

- Każdy z nas w jakiś sposób przygotowywał się do tego testu, jednak najbardziej przydała się wiedza, którą nabyliśmy przez te wszystkie lata pracy. Pytania były naprawdę bardzo zróżnicowane - oświadczył Marek Słupek, kierownik działu przyrody Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Dodajmy, że drugi dzień Kazików zakończył koncert Kapeli Wujka Mańka.

Przypomnijmy, że w sobotę (1 marca) uroczystości ku czci patrona miasta rozpoczęły się od otwarcia w Resursie Obywatelskiej dwóch wystaw. Najpierw odbył się wernisaż prac wchodzących w skład ekspozycji profesora Edmunda Saladziusa, zatytułowanej "Różaniec". Autorem drugiej wystawy "Z podróży na Litwę" jest natomiast prof. Aleksander Olszewski, dziekan Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu.

Później dziewięć ekip przystąpiło do finałowego koncertu Muzycznych Kazików. Usłyszeliśmy Excentryków, Angelikę Balcerek, Sue Project, Kasię Muchę, Aleksandrę Świtkę, Ninth Force, Headboat, Joannę Pawlinę i Eyes of Sheep. Statuetkę i nagrodę Muzycznych Kazików jury przyznało Aleksandrze Świtce.

Mariusz Skopek/foto. Szymon Wykrota

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy