Bezrobocie najniższe w XXI w.

Bezrobocie najniższe w XXI w.
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ
Październik zakończył się rekordem. Powiatowy Urząd Pracy odnotował kolejny spadek liczby bezrobotnych. Do tej pory najmniej zarejestrowanych w PUP-ie było w październiku 2008 r.

W październiku bez pracy było 30 218 osób, z czego 16 843 w Radomiu i 13 375 w powiecie radomskim. Liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 464 osoby w stosunku do września.  To także o 53 osoby mniej niż w rekordowym dotąd październiku 2008 r. 

- Przyczyn tego zjawiska jest kilka. Jedna z nich, to ożywienie gospodarcze. Ponadto ważne jest, że są dostępne środki na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu. Bezrobocie nie spadło z dnia na dzień. Spadki odnotowywaliśmy systematycznie od początku roku, w ubiegłym roku również. To nie są wielkie liczby, 200, 300 osób miesięcznie, ale krok po kroku doszliśmy do najlepszego wyniku w historii - wyjaśnia Dariusz Strzelec z Powiatowego Urzędu Pracy i dodaje, że ważna jest ciągłość. Były lata, w których już we wrześniu kończyły się pieniądze na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu. Sprzyja też pogoda, ciągle trwają prace w budownictwie, czy drogowe.

- W tym momencie można jeszcze składać wnioski, bo mamy pieniądze na refundację kosztów stworzenia nowego stanowiska pracy, jak też na założenie własnej działalności gospodarczej przez bezrobotnych. Dlatego prognozujemy, że w kolejnym miesiącu też będzie spadek bezrobocia - mówi Dariusz Strzelec. 

Stopa bezrobocia, według GUS we wrześniu tego roku wynosiła w Radomiu 18,8%, w powiecie radomskim 25,3%. W kraju natomiast 9,7%, a na Mazowszu 8,6%.


RED/ fot. arch. cozadzien.pl

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy