Będą zniżki dla rodzin wielodzietnych?

Będą zniżki dla rodzin wielodzietnych?
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ
 
- Takie karty są lub już zostały wprowadzone w różnych polskich miastach - tłumaczy prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak. - Społeczeństwo nam się starzeje, Polaków jest coraz mniej. Wsparcie dużych rodzin jest nieodzowne. 

Wstępne założenie są takie, że kartę "Rodzina Plus" (przypominać będzie ona dowód osobisty) otrzymywałyby czasowo wszystkie rodziny - również zastępcze - posiadający trójkę i więcej dzieci, bez względu na dochody. Ile pieniędzy trzeba zaplanować na to w budżecie? Najpierw trzeba się dowiedzieć, ile rodzin wielodzietnych w mieście funkcjonuje i jakie mają potrzeby.
- Oczywiste jest, że im więcej będzie tych rodzin, ty mniejsze wsparcie będziemy mogli im zaoferować - mówi prezydent. 
W Radomiu jest 637 rodzin składających się z dwojga opiekunów i co najmniej trójki dzieci, pozostających w systemie opieki społecznej. Ale ile jest takich rodzin poza systemem - nie wiadomo.

JAK PRZESŁAĆ ANKIETĘ

Dlatego ruszają właśnie konsultacje społeczne. Do końca września rodziny będą mogły wypełniać ankiety, które mają odpowiedzieć na pytania o ilość i wielkość rodzin wielodzietnych w Radomiu, a także o ulgi, z jakich chcieliby skorzystać ich członkowie. Urny, gdzie można wrzucać anonimowe ankiety, znajdują się w 4 punktach: w Biurze Rady Miejskiej przy ul. Moniuszki 9, w Biurze Obsługi Mieszkańca UM przy ul. Kilińskiego 30, w Centrum Konsultacji Społecznych przy ul.Żeromskiego 53 (pok. 104) oraz w Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Struga 1. Można też nadsyłać uwagi i wnioski w formie elektronicznej na adres:konsultacje@umradom.pl

Joanna Pałka-Czerwińska, dyrektor Wydziału Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi i Konsultacji Społecznych, zapowiadała, że ankietę można też wypełnić i wysłać przez internet, ale jak na razie nie znaleźliśmy takiej możliwości. Na stronie bip.radom.pl, w zakładce "konsultacje społeczne" jest tylko dokument ankiety do wydruku.

WYNIKI BĘDĄ MIARODAJNE?

Czy tak przeprowadzane konsultacje społeczne rzeczywiście dadzą precyzyjny opis sytuacji i możliwość sensownego ustalenia, ile miasto musi wydać na wprowadzenie karty "Rodzina Plus"? Czy możemy zakładać, że w ciągu miesiąca większość rodzin wielodzietnych przyjdzie wypełnić ankiety?

- Powiedzmy sobie jasno - to są dobrowolne konsultacje społeczne i nikogo do nich nie zmusimy. Liczymy, że radomianie wypełniać je będą we własnym interesie. Niestety, nie mamy innych narzędzi do sprawdzenia tego rodzaju danych, w Polsce nie ma takich ewidencji - odpowiada na to Andrzej Kosztowniak. - Ale będziemy się też starali dowiedzieć więcej poprzez inne konsultacje, nie tylko ankietę. W każdym razie najpierw potrzebne są nam jakieś dane, które będziemy mogli przeanalizować i wtedy zaproponować instrumenty wsparcia wielodzietnych rodzin.


RED

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy