Będą pokazywać jak ratować życie

Będą pokazywać jak ratować życie
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ
Nie wszyscy wiedzą jak ją prawidłowo wykonać. A jest niezmiernie ważna, bo może komuś uratować życie – mowa o pierwszej pomocy. Dziś, 12 września właśnie obchodzony jest Światowy Dzień Pierwszej Pomocy.  W Radomiu również z tej okazji odbędą pokazy z instruktażem, jak udzielić pomocy. 

W Galerii Słonecznej w Radomiu w godz. 14- 18 (przy wejściu od ul. Struga na poziomie 0) policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego i Samodzielnego Pododdziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu przeprowadzą pokaz udzielania pierwszej pomocy ofiarom różnego typu wypadków, z jakimi możemy się spotkać w życiu codziennym. 

Pokaz będzie połączony z instruktażem dla wszystkich chętnych, którzy będą zainteresowani sprawdzeniem swoich umiejętności w udzielaniu pomocy lub zwyczajnie zechcą się tego nauczyć. Będą omawiane przypadki utraty przytomności, omdleń, poparzeń, urazów kończyn, ran, krwotoków wewnętrznych i zewnętrznych, ataków padaczki, zadławień itp.

Poza pokazami przewidziane są również konkursy związane z ratownictwem, do których nagrody ufundowała Galeria Słoneczna.

Policjantów wspierać będzie radomska Straż Pożarna i uczennice z Zespołu Medycznych Szkół Policealnych w Radomiu.       

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy obchodzony w drugą sobotę września – ustanowiony został w 2000 roku z inicjatywy Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża. Święto to ma na celu uświadomienie, jak ważna jest umiejętność udzielenia pierwszej pomocy, a także promowanie akcji edukacyjnych wśród obywateli. 

Co roku tysiące ludzi umiera lub doznaje trwałego uszczerbku na zdrowiu na skutek tzw. nagłego zatrzymania krążenia, do którego często dochodzi w miejscach publicznych w obecności osób postronnych. Szybkie udzielenie pomocy (w ciągu 2-3 minut) w takim przypadku znacznie zwiększa szanse na przeżycie (40-60%). Ale pierwsza pomoc to nie tylko ratowanie życia, ale również zdrowia, np. w przypadku złamań, urazów czy drobnych poparzeń. Tymczasem aż 45% Polaków przyznaje się, że nie umiałoby udzielić pierwszej pomocy, będąc na przykład świadkiem wypadku drogowego. 

KS, KWP / fot. cozadzien.pl

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy