Armaty wystrzeliły. W rocznicę Nihil Novi

Armaty wystrzeliły. W rocznicę Nihil Novi
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Podczas niedzielnego pikniku historycznego z dział wystrzelono salwy honorowe. W ten sposób została uczczona 512 rocznica uchwalenia konstytucji Nihili Novi. Ważąca niemal 500 kilogramów, tzw. półkolubryna i mniejsza, około 300-kilogramowa ćwierćkolubryna, zostały ufundowane kolejno przez radomski Cech Piekarzy i Kolegium Odbudowy Zamku Królewskiego w Radomiu.


Obchody zainaugurowało odśpiewanie Bogurodzicy. Chwilę później radomski historyk, Przemysław Bednarczyk, opowiedział o historii uchwalenia aktu. Z jego opowieści, tłumnie zebrani na skwerze radomianie, dowiedzieli się gdzie konstytucja została uchwalona, co zawierał dokument i jakie przyniosła efekty pierwsza tego rodzaju ustawa zasadnicza w Europie.

Piknik Historyczny - 512 Rocznica Uchwalenia Konstytucji Nihili Novi

    

- Jest to również ważne dla historii polskiego ustawodawstwa, ponieważ właśnie wtedy postanowiono, że każdy akt prawny wchodzi w życie w momencie jego opublikowania i tak jest po dzień dzisiejszy – wyjaśniał Bednarczyk. - Ówcześnie konstytucja de facto wzmacniała państwo, czyniąc jego obywateli, myślę oczywiście o szlachcie, współodpowiedzialnymi za jego losy – dodał.

Na uroczystości pojawiły się także grupy rekonstrukcyjne w barwnych strojach szlacheckich z epoki, a także przedstawiciele Cechu Piekarzy i członkowie Kolegium Odbudowy Zamku Królewskiego w Radomiu.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy