Apel spółdzielni: Nie dokarmiać ptaków

Apel spółdzielni: Nie dokarmiać ptaków
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ.

„System trawienny ptaków nie jest przystosowany do spożywania pokarmów ludzkich. Ptaki, zwłaszcza poza okresem zimowym, potrafią same zdobyć pożywienie i są do tego przez naturę w pełni przygotowane. Natomiast resztki jedzenia, które miały być dla nich pokarmem, poniewierają się po placach zwabiając bezpańskie psy, koty oraz szczury w pobliże naszych domów” - czytamy w informacji, która trafiła do skrzynek lokatorów.

Spółdzielnia zaznacza, że problem stanowią zwłaszcza dzikie gołębie, które przyzwyczajone przez człowieka gniazdują w jego bliskim otoczeniu. „Gołębie bowiem mogą być rezerwuarem stawonogów przenoszących czynniki wywołujące choroby zakaźne oraz czynniki alergenne. Kał gołębi może zawierać drobnoustroje chorobotwórcze, niebezpieczne dla zdrowia człowieka, a przedostanie się pierza i wydalin czy wydzielin ptaków do pomieszczeń zamieszkałych przez ludzi może prowadzić do niepożądanych skutków zdrowotnych” - przestrzega spółdzielnia. O innych negatywnych skutkach dokarmiania ptactwa czytamy dalej: „Odchody gołębi powodują korozje obróbek blacharskich, rynien i rur spustowych wymuszając częste ich czyszczenie (niedrożne rynny są przyczyną przecieków do mieszkań) czy wymianę oraz powodują zanieczyszczenia elewacji.

Jak twierdzi spółdzielnia, z tytułu montaży odstraszaczy i likwidacji skutków obecności gołębi, przeznacza znaczące sumy, które mogłyby być wydane na inne cele.

Spółdzielnia przypomina ponadto o prawidłowej i koniecznej segregacji odpadów.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.


Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy