Airbus otworzy produkcję w Radomiu?

Airbus otworzy produkcję w Radomiu?
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Czy Airbus będzie właśnie w Radomiu produkował komponenty do swoich maszyn? Tak zapowiada poseł i kandydat na prezydenta Radomia Radosław Witkowski.

- W zeszłym tygodniu przedstawiciele Airbusa po raz kolejny spotkali się z władzami Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego. To właśnie dzięki współpracy z UTH koncern chce w Radomiu produkować komponenty do swoich maszyn - powiedział we wtorek, 29 października Radosław Witkowski. - Na razie więcej zdradzić nie mogę, obowiązują tu klauzule tajności. Powiem tylko tyle, że Radom wygrał konkurencję z Doliną Lotniczą (zagłębie przemysłu lotniczego, m.in. w Mielcu i Rzeszowie - przyp. red.). Staraliśmy się o to od dawna, z rektorem UTH Zbigniewem Łukasikiem. To wielki sukces. Wpłynie na postrzeganie naszego miasta jako miejsca dla inwestycji wielkich koncernów.

Przypomnijmy, że w lipcu tego roku na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym odbyło się spotkanie robocze z przedstawicielami firmy Airbus Helicopters, dotyczące realizacji projektów badawczych w zakresie elementów do śmigłowców (na zdjęciu). OficjalnieUTH im. Kazimierza Pułaskiego rozpoczął współpracę z firmą Airbus Helicopters 24 czerwca, kiedy to w Gdańsku podczas Balt Military Expo podpisano stosowną umowę.

- Nasz uniwersytet jest jedną z  trzech polskich uczelni, obok Politechniki Łódzkiej i Politechniki Gdańskiej, w których Airbus będzie prowadził badania z zakresu przyszłych rozwiązań militarnych i obronnych państwa – wyjaśniała wtedy Aneta Mirosz, rzecznik prasowy UTH. - Z inicjatywą współpracy w tym zakresie wystąpiła firma Airbus.

W ramachwspółpracy na radomskiej uczelni będą prowadzone badania  m.in. nad autopilotami do helikopterów lżejszej konstrukcji, systemami antywibracyjnymi, układami sterowniczymi.

Airbus Helicopters, dawniej Eurocopter, jest częścią Airbus Group, światowego pioniera usług dla przemysłu lotniczego i obronnego. Firma jest numerem jeden wśród producentów śmigłowców i zatrudnia ponad 23 tys. pracowników na całym świecie. Flota Airbus Helicopters obejmuje ok. 12 tys. śmigłowców użytkowanych przez ponad 3 tys. klientów w około 150 krajach. Wiropłaty Airbus Helicopters stanowią jedną trzecią światowej floty śmigłowców cywilnych i służb porządku publicznego. Międzynarodowa obecność Airbus Helicopters odzwierciedlana jest poprzez spółki zależne i współpracę w 21 krajach, światową sieć centrów usługowych, obiektów szkoleniowych, dystrybutorów i certyfikowanych agentów.

RED / Fot. UTH Radom

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy