94 miliony złotych trafiły do radomian

94 miliony złotych trafiły do radomian
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ.


Z pierwszych szacunkowych danych wynikało, że do Radomia w 2016 roku, w ramach rządowego programu Rodzina 500 plus trafi 84 miliony złotych. – Zainteresowanie tym programem przeszło wszelkie oczekiwania – mówi Marcin Gierczak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomiu. – Programem zostało objętych 21 tys. dzieci, łączna kwota, jaką wypłaciliśmy w ubiegłym roku wyniosła 94 miliony złotych. W sumie te pieniądze trafiły do 14 tys. rodzin. Nie było żadnego problemu z wypłatami. Suma pieniędzy była sukcesywnie zwiększana, więc mogliśmy na bieżąco wypłacać zasiłki.

Tam, gdzie są duże pieniądze, tam też pojawiają się podejrzenia co do właściwego  wydawania funduszy: - Cały czas dostajemy anonimowe listy, z których wynika, że niektóre rodziny wydają pieniądze na alkohol czy inne używki. Wszystkie te sygnały są przez nas weryfikowane. Jak do tej pory tylko w jednym wypadku musieliśmy wstrzymać wypłatę gotówki i zamienić ją na pomoc rzeczową- mówi Gierczak.

Według raportu Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu wynika, że program 500 plus zmniejszył ilość osób zagrożonych skrajnym ubóstwem. Czy wypłata świadczeń w ramach rządowego programu miała wpływ na zainteresowanie innymi programami pomocowymi ? - We wrześniu nastąpił spadek zainteresowania programem bezpłatnych obiadów w szkołach. Jednak na kanwie wniosków o 500 plus przyjęliśmy statystycznie więcej wniosków niż w latach ubiegłych. Dopiero po przyjściu do MOPS, ludzie dowiadywali się, że przysługuję im prawo do zasiłku rodzinnego i z tego prawa korzystali- tłumaczy dyrektor ośrodka pomocy społecznej.

Skala zainteresowania programem oraz ilość wypłaconych pieniędzy nie dziwi posła PiS Wojciecha Skurkiewicza. – To jest sztandarowy program naszego rządu- mówi parlamentarzysta. -Cieszę się, że tak kwota trafiła do radomian. W tym roku tych pieniędzy będzie więcej, bo program będzie funkcjonował przez dwanaście miesięcy. Według danych radomskiego urzędu stanu cywilnego na świat przyszło o 100 radomian więcej niż w roku poprzednim- z tego też należy się cieszyć.

W tym roku rodziny objęte programem Rodzina 500 plus będą musiały ponownie złożyć wniosek o przyznanie świadczeń. Przyjmowanie dokumentów ma się rozpocząć we wrześniu.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy