35-lecie formacji Akant

35-lecie formacji Akant
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ.

Cofamy się o prawie 35 lat, do czasów, kiedy ty rozpoczynałeś karierę, a razem z tobą może kilka lat wcześniej, rozpoczął zespół, a w zasadzie formacja taneczna – Akant, z której Radom był i jest dumny.

– Tak. Można powiedzieć – czas szybko płynie. Nasza historia, historia Andrzeja Łukomskiego, który jest założycielem i twórcą formacji Akant, to był początek lat 80. Na początku był to skromny zespół tańca towarzyskiego; później – wraz z rozwojem – przyjęliśmy nazwę Shadow, później zmieniliśmy ją na Akant. I od tego momentu, od 1985, 86 roku zaczęliśmy się już mocno piąć na wyżyny Polski i dalej – Europy i świata.

To były i trudne i nietrudne czasy. Byliśmy trochę, zwłaszcza po stanie wojennym, odgrodzeni od świata, który się liczył, świata, w którym można było w tańcu zrobić prawdziwą karierę. Przynajmniej tak wam, młodym ludziom mogło się wydawać. Zaczęliście wyjeżdżać z Radomia, zaczęliście patrzeć na ten świat z perspektywy profesjonalnej, zaczęliście zdobywać nagrody.

– To były bardzo trudne czasy w sensie np. dostępu do pewnych informacji. Dzisiaj mamy Internet, YouTube; to nie problem, żeby ściągnąć jakieś szkolenie, zobaczyć, jak gdzieś ktoś coś tam robi, tańczy, ćwiczy. My byliśmy takimi prekursorami; pewne rzeczy, jakieś pomysły sami wypracowywaliśmy pod okiem Andrzeja, później trenerów, których zapraszał. Tak że nasze sukcesy były naprawdę tylko i wyłącznie naszą ciężką pracą, Andrzeja i trenerów. Nie wspomnę o takich, dzisiaj wydawałoby się śmiesznych, prozaicznych sprawach – z czego i jak uszyć stroje. Pojechaliśmy pierwszy raz na Zachód, mając stroje uszyte ze zwykłego lureksu! A na świecie lycra była już czymś normalnym. Albo zwykły lakier koloryzujący... Nasze dziewczyny nie miały takiej przyjemności; musieliśmy sobie w inny, dziwny, sposób radzić. Ale możemy się pochwalić, że przechodząc przez rozmaite etapy, typu mistrzostwa krajów socjalistycznych, gdzieś zdobyliśmy trzecie miejsce i to była dla nas przepustka do wyjazdu na mistrzostwa świata. Po raz pierwszy. Przekraczaliśmy granicę z NRD i RFN; to był szok, jak byliśmy kontrolowani. To był inny świat, do którego wjechaliśmy. Wtedy, będąc po raz pierwszy na mistrzostwach świata, wywalczyliśmy czwarte miejsce.

Wtedy Radom tańcem stał. Jak jest teraz?

– Tak, Radom był wtedy stolicą polskich formacji. Co roku odbywały się mistrzostwa Polski; to były wielkie imprezy. Hala Broni pękała w szwach, Radom tętnił. Były wtedy trzy formacje w samym Radomiu. Dzisiaj ten taniec formacyjny zrobił się mniej popularny i trochę mi przykro, że Radom już nie jest stolicą tańca.

Ale Andrzej Łukomski ciągle działa.

– Andrzej jest, działa, co mnie bardzo cieszy.

Jacek Grzywacz stawiał w formacji Akant pierwsze taneczne kroki, a zastąpił cię, nawet dostał od ciebie strój, bo wtedy nie było w sklepach niczego...

– Rafał Rajkowski.

Ten Rafał Rajkowski? Członek zarządu województwa mazowieckiego?

– Dokładnie ten. Do dzisiaj odbieramy Akant jako wielką przygodę, która gdzieś tam, w młodości nam się trafiła. Niesamowita przyjaźń, która trwa do dzisiaj. Było dziesięciolecie Akantu, 15-lecie, 20-lecie, a teraz Andrzej jest inspiratorem gali z okazji 35-lecia. Spotykamy się, jesteśmy przyjaciółmi; cudowne jest to, że mamy o czym ze sobą rozmawiać i jak trzeba, wspieramy się wzajemnie.

Co się będzie działo z okazji rocznicy? Kogo szukacie w związku z tym?

– Zapraszamy wszystkich tancerzy, którzy byli związani z formacją. Ile się dało odtworzyć kontaktów, odtworzyliśmy. Gala 7 października, w MCSW „Elektrownia”, jest już zaplanowana. Patronat objął marszałek Mazowsza i prezydent; jest nam z tego powodu bardzo miło, tym milej, że dla Radomia Akant w pewnych czasach bardzo dużo znaczył.

Jeśli znacie kogoś, kto tańczył w Akancie przez te 35 lat, jeśli sami tańczyliście w Akancie, to zgłoście się do Jacka Grzywacza. Jak można cię znaleźć?

– Specjalnie na tę okazję stworzyliśmy stronę internetową; jej adres to 35latakant.pl. Mamy tam już sporo zdjęć, więc wszystkim, którzy byli związani z Akantem, polecam obejrzenie galerii. Jest również coś o naszej historii. Jest też formularz kontaktowy.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy