13 milonów na kolejną inwestycję

13 milonów na kolejną inwestycję
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

 - To dla nas bardzo dobra informacja. Szczególne słowa podziękowania należą się premier Ewie Kopacz i mojemu doradcy Zbigniewowi Banaszkiewiczowi, który znakomicie wywiązuje się z roli łącznika w kontaktach z rządem – mówi prezydent Radosław Witkowski.

Pieniądze zostaną przeznaczone na dofinansowanie III etapu dużej drogowej inwestycji, czyli na budowę ulicy Młodzianowskiej od wiaduktu do Armii Ludowej. – Przyznana nam subwencja jest kolejnym dowodem na to, że współdziałanie rządu i samorządu może przynosić dobre efekty dla miasta. Należy się tylko cieszyć i podziękować prezydentowi za to, że zgodnie ze składanymi wcześniej obietnicami, energicznie i rzetelnie zabiega o pieniądze dla Radomia – podkreśla Zbigniew Banaszkiewicz. Pieniądze zostaną przekazane w dwóch transzach: w lipcu do Radomia trafi 9 mln 611 tys. zł, natomiast w sierpniu - 3 mln 592 tys. zł. – Pieniądze, które zaoszczędzimy dzięki przyznanej dotacji, zostaną przeznaczone na dalszy rozwój infrastruktury drogowej – zapewnia prezydent Radosław Witkowski.

Za budowę nowego przedłużenia ulicy Młodzianowskiej wraz z wiaduktem nad linią kolejową numer 8 jest odpowiedzialne konsorcjum firm Budromost-Starachowice z Wąchocka i Mosty-Łódź z Łodzi. Wartość robót według umowy to 61 milionów 598 tysięcy 805 złotych. Inwestycja zakończy się jesienią 2016 roku. Nowy wiadukt na Młodzianowskiej umożliwi bezkolizyjne pokonanie linii kolejowej Warszawa - Kraków. Dotychczasowy przejazd kolejowy zostanie zlikwidowany, a w jego miejscu powstanie wiadukt o długości 190 metrów, szerokości 15 metrów i nośności 50 ton. Jezdnia na wiadukcie będzie miała 7 metrów szerokości. W związku z budową węzła zmieni się geometria istniejących w pobliżu ulic, powstaną nowe odcinki dróg, przebudujemy ponadto całą infrastrukturę techniczną w rejonie obiektu.

Inwestycja na ul. Młodzianowskiej


Przy okazji wznoszenia wiaduktu powstanie około 380 metrów drogi po północno-zachodniej stronie linii kolejowej, czyli w kierunku ulicy Żakowickiej. W przyszłości droga ta zostanie włączona do trasy N-S i umożliwi połączenie z trzecim etapem obwodnicy południowej. Pod nowym wiaduktem w ciągu Młodzianowskiej powstanie natomiast rondo rozprowadzające ruch lokalny, w tym - do pobliskiej Strefy Łucznik. Obecnie w rejonie przejazdu kolejowego na Młodzianowskiej, po obu stronach torowiska, trwa betonowanie przyczółków, na których zostanie oparta płyta główna wiaduktu. Kilkaset metrów dalej, w pobliżu ulicy Orzechowej, budowane są dwa duże przepusty z blachy falistej - jeden dla pieszych i rowerzystów, a drugi dla samochodów. W tym rejonie jezdnia nowego przedłużenia Młodzianowskiej będzie biegła po sporym nasypie, natomiast przepusty umożliwią dojazd od strony Orzechowej do bloków przy ulicy Sandomierskiej.

Typowo drogowe roboty trwają przy skrzyżowaniu ulicy Jana Pawła II z nowym śladem Młodzianowskiej, a także w rejonie ulic Lipskiej i Cisowej. Nieco dalej - u zbiegu Armii Ludowej, Młodzianowskiej i Gajowej kończy się budowa skrzyżowania.

rav, źródło MZDiK, UM, zdj. Szymon Wykrota

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

#WieszPierwszy

Polecamy