Spacerkiem po histoii - Stary Ogród kiedyś i dziś

Spacerkiem po histoii - Stary Ogród kiedyś i dziś
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ
Pomysł utworzenia bogatej w zieleń przestrzeni miejskiej, w której mieszkańcy Radomia mogliby spacerować i nawiązywać towarzyskie relacje, powstał w 1820 roku. Prawdopodobnie inicjatorką powstania parku była Klementyna Z Tańskich Hoffmanowa. Budowa Miejskiego Ogrodu Spacerowego trwała do 1825 roku, gdy nastąpiło jego uroczyste otwarcie. Park usytuowany był pomiędzy brama Piotrowską a rzeką Mleczną na terenach bo byłym szpitalu św. Ducha.

Ogród Spacerowy, bo tak brzmiała jego pierwotna nazwa, powstał w celu upiększenia miasta i pełnił rolę najmodniejszego miejsca spacerów oraz zabaw sportowych. Przestrzeń parku została zaprojektowana zgodnie z ówczesnymi standardami angielskimi, z promienistymi alejami w układzie barokowym. W parku znajdowała się sieć alejek oraz akcenty widokowe. Park podzielony był na dwie części, z których jedna stanowiła sad. Park wypełniony był różnorodnymi drzewami ozdobnymi oraz owocowymi, ponieważ zakładano, że dochód, jaki z nich zostanie uzyskany, będzie wystarczający na utrzymanie ogrodu.


Po powstaniu Nowego Ogrodu w drugiej połowie XIX wieku (dzisiejszy Park im. Tadeusza Kościuszki) przyjęto nową nazwę - Stary Ogród. Na jego obszarze w latach 1885-1899 urządzano wystawy rolnicze.


W okresie międzywojennym, tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku, miasto udostępniło w dzierżawę część parku Radomskiemu Towarzystwu Sportowemu. Wówczas od ulicy Nowospacerowej powstał tor kolarski, a po drugiej stronie bieżnia oraz boisko piłkarskie. W czasie II wojny światowej park uległ dewastacji, jego renowacji dokonano w 1946 roku. Niestety, odbudowany park nie przypominał już dawnego ogrodu - zupełnie inny był choćby układ alejek.Dziś w centralnej części Starego Ogrodu znajduje się oczko wodne. Staw powstał w 2004 roku w miejscu niewielkiego zagłębienia, pozostałego po byłym torze kolarskim z lat międzywojennych. Stary Ogród od północy ograniczony jest ulicą Wernera, od wschodu ulicą Mireckiego, od południa Okulickiego, od zachodu zaś ul. Klementyny i obszarem stadionu sportowego "Start".

Od strony ronda ks. Romana Kotlarza znajduje się pomnik ks. R. Kotlarza oraz Dąb Jana Pawła II.

Roksana Kowalewska, fot. Szymon Wykrota, Łukasz Stańczuk

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy