Wystawa o Józefie Piłsudskim, Honorowym Obywatelu Radomia

Wystawa o Józefie Piłsudskim, Honorowym Obywatelu Radomia
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Data uroczystości nie jest przypadkowa, 5 grudnia to rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego. Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Radomia Marszałek otrzymał 11 marca 1924 roku.

Dyrektorka szkoły Aleksandra Kaleta po uroczystym powitaniu gości, przytoczyła fragmenty opisujące wizytę Marszałka w Radomiu. - Był to niezwykle uroczysty dzień, miasto zostało specjalnie przystrojone na tę okazję. Mieszkańcy wiwatowali: „Niech żyje Józef Piłsudski. Pierwszy Marszałek!". Warto pamiętać również, że Józef Piłsudski, jako pierwszy otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Radomia - mówiła.

Do uczniów zwrócił się wiceprezydent Ryszard Fałek: - Ta wystawa jest dla was, abyście mogli poznać tę wielką postać. Kształtujcie godnie swoje charaktery, tak jak patron waszej szkoły, wielki wódz i patriota.

[gallery id=248 los=1]

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 32 nosi tytuł Marszałka Józefa Piłsudskiego od 1995 roku. Inicjatorem nadania szkole takiego patrona był ówczesny dyrektor, a obecnie radny Sławomir Adamiec, również obecny na uroczystościach. - Z ogromnym sentymentem wspominam czas, kiedy szkole nadawane było imię Marszałka Józefa Piłsudskiego, pamiętam ogromny entuzjazm rodziców i nauczycieli. Sama uroczystość nadania patrona również była bardzo miła, bowiem gościliśmy na niej potomków Marszałka, jego córki Wandę i Jadwigę z którymi wielokrotnie później nawiązywaliśmy kontakt – mówił radny Sławomir Adamiec.

Uroczystości w szkole wzbogacił program artystyczny przygotowany przez jej uczniów. Dzieci śpiewały piosenki legionistów, a w scence sytuacyjnej przytoczyły najważniejsze fakty z życia Marszałka. Zaprezentowały publiczności miejsca w Radomiu, związane z postacią Józefa Piłsudskiego.

Wystawa została przygotowana przez Klub Środowisk Twórczych "Łaźnia". Na uroczystościach z okazji jej otwarcia byli przedstawiciele władz miasta i kościoła, radomscy radni, uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście.

Aleksandra Jabłonka (a.jablonka@cozadzien.pl)/ fot. Szymon Wykrota

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy